Jak przygotować się na blackout? 15 rzeczy niezbędnych przy braku prądu

Kryzys energetyczny to już fakt. Coraz częściej słyszymy informację o tym, że możliwe są w Polsce blackouty, czyli braki w dostawie prądu. Sytuacja ta dla młodszych pokoleń jest nową, warto więc dowiedzieć się, jak przygotować się na taką sytuację. Jakie rzeczy są niezbędne przy braku prądu? Co powinniśmy mieć pod ręką, kiedy dojdzie do blackoutu? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest blackout?

Blackout to nic innego, jak przerwa w dostawie prądu do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Dłuższy brak energii może być niebezpieczny z wielu względów. Przede wszystkim znacząco zaburza pracę firm, także tych o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa kraju. Ze względu na braki surowców, wojnę, inflację i wzrost cen, groźba przerw w dostawach prądu staje się coraz bardziej realistyczna. Z tego powodu powinniśmy być przygotowani na taką sytuację. Warto uświadomić sobie, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od energii. Bez prądu nie będą działać nasze urządzenia, komórki, komputery, lodówki, piekarnik, nie wypłacimy pieniędzy, nie zrobimy zakupów (bo nie zadziałają kasy fiskalne), nie zadziała ogrzewanie.

Jak przygotować rodzinę na blackout?

Zanim przejdziemy do akcesoriów i przedmiotów, które są nam potrzebne na wypadek braku prądu, zastanówmy się, jak w tym czasie zorganizujemy życie naszej rodziny. Bez telefonu nie będziemy w stanie się skontaktować ze sobą. Dobrze więc zawczasu zaplanować tzw. punkt bezpieczeństwa, zbiórki, miejsca, w którym umówimy się, że będziemy się spotykać, kiedy zabraknie innych sposobów komunikacji. Wyznaczmy również osoby, do których mogą zwrócić się nasze dzieci czy rodzice, gdy stracimy kontakt.

Dobrym pomysłem jest przeanalizowanie naszych nawyków i codziennego życia oraz dopasowanie do tego niezbędnych akcesoriów. Kluczowe jest też zebranie w jednym, znanym wszystkim miejscu, niezbędnych dokumentów, gotówki, leków. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że brak prądu może skutkować przerwami w dostawie wody i gazu.

Co będzie nam potrzebne w czasie przerwy w dostawie prądu?

Skupmy się teraz na przedmiotach, które pozwolą nam przetrwać w mieszkaniu czy domu, gdy nie będzie w nim prądu. Czego potrzebujemy w czasie blackoutu?

1. Wszystko, co zapewni nam ciepło

Bez prądu może dość szybko zrobić się zimno, szczególnie jeśli będzie trwał akurat sezon jesienno-zimowy. Niezbędne będą nam ciepłe ubrania (najlepiej z naturalnych materiałów lub termoaktywne), kołdry, koce, pledy, koce termiczne, śpiwory, czyli wszystko, co zapewni nam nieco ciepła. Jeśli mamy w domu kominek, warto zadbać o zapas drewna czy innego paliwa do niego (w zależności od rodzaju). W mieszkaniach z kolei warto mieć kilka ceramicznych doniczek i tealightów, z których wykonamy ogrzewacz.

2. Woda

Niezbędny będzie zapas wody pitnej i do zabiegów higienicznych. Warto mieć w mieszkaniu co najmniej kilka baniaków z wodą. Po wyłączeniu prądu dobrze również napełnić wannę wodą, którą potem wykorzystamy do mycia czy toalety. Jeśli jesteśmy już w temacie wody, dobrze również mieć w domu zestaw do jej odkażania i uzdatniania.

3. Żywność

W czasie blackoutów niezbędna będzie nam żywność i to taka, do której przygotowania nie będziemy potrzebować prądu. Nasza lodówka po kilku-kilkunastu godzinach przestanie trzymać ciepło, musimy więc mieć to na uwadze. Nasz suchy prowiant musi być możliwy do zjedzenia bez obróbki termicznej. Możemy również zaopatrzyć się w gazową kuchenkę turystyczną. Jakie produkty na pewno się sprawdzą do jedzenia? Są to np. wafle kukurydziane, ryżowe, konserwy, dżemy, kremy do smarowania, płatki owsiane, sucharki, orzechy, bakalie, batony energetyczne itp. Jeśli mamy dzieci, musimy też zadbać o odpowiednią żywność dla maluchów.

4. Źródło światła i zasilania

Niewątpliwie jednymi z najważniejszych produktów, w które musimy się zaopatrzyć, są źródła światła. Na naszej liście zakupów nie może zabraknąć latarek (i baterii) różnego typu – ręcznych i czołowych, świec, zapałek, zapalniczek czy lamp naftowych.

Warto mieć także zapasowe, zawsze naładowane powerbanki, baterie czy agregaty prądotwórcze.

5. Łączność

Jako, że nie tylko komórki, ale i sieć mogą przestać działać, niezbędne będą inne metody utrzymania łączności. Przydadzą nam się więc radio na baterie, walkie-takie oraz radio CB i PMR.

6. Zapas leków

Systematycznie powinniśmy dbać o uzupełnianie naszej domowej apteczki. Zawsze musimy mieć pod ręką zapas bandaży, plastrów, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwbiegunkowych, środków odkażających i oczywiście leków stale przyjmowanych przez domowników. Oprócz nich miejmy pod ręką środki higieniczne (pieluchy, papier, chusteczki, podpaski).

7. Inne przedmioty

Oprócz tych już omówionych podczas blackoutu przydadzą nam się także:

  • otwieracz do konserw,
  • jednorazowe naczynia,
  • dokumenty,
  • notes i długopis,
  • gotówka,
  • mapa miasta,
  • gwizdek,
  • gaz pieprzowy do samoobrony przed ewentualnymi drobnymi złodziejami, którzy będą chcieli wykorzystać sytuację.
Artykuł opracował sklep internetowy z oświetleniem LightHome – nowoczesne i klasyczne lampy do każdego wnętrza od polskiego producenta.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *