Loreto: Zaduszki na polskim cmentarzu wojennym w hołdzie poległym

W Dzień Zaduszny, jak co roku do Loreto przybyli przedstawiciele Polonii włoskiej i włoscy przyjaciele, aby oddać hołd poległym żołnierzom 2. Korpusu Polskiego, którym dowodził generał Władysław Anders.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza św. w Bazylice Świętego Domu celebrowana przez księdza Tomasza Jarosza przybyłego z kościoła Św. Stanisława w Rzymie. W uroczystości wzięła udział pani konsul RP Agata Ibek-Wojtasik z okręgu rzymskiego, Cristina Gorajski Visconti konsul honorowy z Ankony i przedstawiciele zaprzyjaźnionych z Polską gmin Loreto, Senigallii i San Benedetto del Tronto. Jak zawsze nie zabrakło przedstawicieli włoskich i polskich sił zbrojnych, stowarzyszeń kombatanckich i broni, jak i Szkoły Języka i Kultury Polskiej we Włoszech.

Ksiądz Waldemar Niedziółka, proboszcz parafii Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych z Civitanova Marche, wygłosił piękną homilię, a biskup Loreto Fabio Dal Cin zakończył ceremonię ciepłymi słowami skierowanymi do polsko-włoskiej społeczności. 

Po mszy Pani konsul wyraziła swą wdzięczność wszystkim przybyłym, pamiętającym o poległych polskich żołnierzach. Nastąpił też moment przekazania na ręce pani Marii Teresy Bulhak-Jelskiej, prezes Stowarzyszenia Włosko Polskiego Nowego w Marche, odznaczenia „Świadek Historii”, jakim organizacja kilka tygodni temu została uhonorowana w Warszawie przez Instytut Pamięci Narodowej.

Obecni udali się na cmentarz, aby oddać hołd i pomodlić się przy grobach ponad 1000 żołnierzy poległych w walce o wyzwolenie regionu Marche. Polska delegacja złożyła symboliczne kwiaty, zapłonęły znicze na znak pamięci o bohaterach wojennych.

Korespondencja z Marche i fotografie Anna Traczewska, Firmissima.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *