Polska na targach EIMA w Bolonii

W dniach od 9 do 13 listopada odbyła się 45-ta edycja Międzynarodowych Targów Maszyn dla Rolnictwa i Ogrodnictwa EIMA w Bolonii. Były to ostatnie włoskie targi, na których Polska prezentowała się na standzie narodowym zgodnie z wytycznymi zakończonego właśnie programu wsparcia polskich firm z wybranych sektorów.

Firma MPromotion ( Michał Sobański i Anita Bikowska), wykonawca programu MRiT, w Bolonii na przestronnym stoisku zorganizowała konferencje dla międzynarodowych gości i polskich przedsiębiorców, ale też możliwość przeprowadzania rozmów biznesowych w komfortowych warunkach z udziałem tłumaczek Bernardety Grochowskiej i Beaty Lenkiewicz. Swoim doświadczeniem wspierał profesor Adam Ekielski z SGGW, ekspert branżowy polskiego sektora maszyn rolniczych i ogrodniczych.

Konferencja CAPI, zdjęcie MPromotion

Podczas dni targowych odbyła się też misja wyjazdowa zorganizowana przez Polską Izbę Biznesową we Włoszech CAPI do włoskiej firmy MARTIGNANI, gdzie jej przedstawiciele Jacopo Appolloni i Massimo Morelli mówili o ponad 60-cio letniej historii firmy i odpowiadali na pytania polskich przedsiębiorców.

Wizyta w firmie Martignani, powitanie przez dyrektora Massimo Morelli. Zdjęcie MPromotion
Wizyta w firmie MARTIGNANI

Jednym z ciekawszych wydarzeń na polskim standzie była konferencja zorganizowana przez Polską Izbę Biznesową we Włoszech CAPI z siedzibą w Bolonii pod roboczym tytułem Włoski rynek – praktyczne wskazówki jak na nim zaistnieć i jak się utrzymać,która odbyła się 12 listopada. Prowadząca spotkanie Ewa Trzcińska, prezes CAPI krótko przedstawiła bieżącą włoską sytuację gospodarczą i na jakie wsparcie mogą liczyć polskie firmy ze strony Izby, a następnie oddała głos włoskiemu ekspertowi Luigi Stefanini, który po przedstawieniu swojej firmy odpowiadał na pytania polskich przedsiębiorców.

Konferencja CAPI, zdjęcie Piotr Ostaszewski

Ponad 1500 wystawców z 40 krajów ( w tym blisko 20 z Polski), zwiedzający ze 160 krajów – jak podaje organizator FederUnacoma – pierwszego dnia było ponad 37 tysięcy zwiedzających, w sumie dobrze ponad 300 tysięcy to pokaz znaczenia, jakie te targi mają dla sektora maszyn, urządzeń i komponentów dla rolnictwa i ogrodnictwa.

Otwarcie targów EIMA 2022, zdjęcie Bolognafiera

Na wystawie coraz więcej miejsca poświęca się kongresom i spotkaniom biznesowym, przeznaczając dla nich cały pawilon, chcąc być, jak podkreśla FederUnacoma, nie tylko miejscem, gdzie wystawia się sektor mechaniki rolniczej, ale także miejscem rozpowszechniania wiedzy na temat innowacji technologicznych dostosowanych do różnych modeli rolnictwa, w różnych kontekstach środowiskowych. Na ponad 130 tyś metrów kwadratowych EIMA International pokazano około 60 tysięcy modeli maszyn i urządzeń. Duże zainteresowanie wzbudzała EIMA Digital, poświęcona technologiom 4.0 i zaawansowanym systemom elektronicznym, z wystawą autonomicznych robotów rolniczych, które mogą zastąpić tradycyjną siłę roboczą i stanowią nową granicę agromechaniki.

Sporym powodzeniem cieszyły się pokazy finalistów Tractor of the Year czy testy pojazdów ogrodniczych i ekologicznych (jedna z nowości EIMA 2022), a także testy umiejętności dla operatorów. EIMA to także miejsce chętnie odwiedzane przez włoskie szkoły czy uczelnie.

Na targach EIMA nasz kraj był doskonale widoczny i dobrze reprezentowany nie tylko przez stoisko narodowe zorganizowane przez ekipę MPromotion, ale i polskich wystawców, w tym m. in.: Mzuri, SaMasz, KMK, Gama Technik, Dominiak, Lisicki,Techmot, Namysło, Alistan Agro. Zapytany przez nas szef Mzuri Marek Różniak potwierdził, że ich obecność w Bolonii to konieczność, bo EIMA to swojego rodzaju wizytówka firmy i jej promocja na świecie, dodając, że nie zapomina o rynku włoskim i stąd obecność na stoisku profesjonalnych tłumaczek Dominiki Grzebyk i Elekctry Nicoli.

Konferencja CAPI, zdjęcie Piotr Ostaszewski Mpromotion

Kolejne targi EIMA w Bolonii za rok, na które organizatorzy przewidują kolejne nowości. My mamy nadzieję, że do tego czasu wystartuje następny program wsparcia polskich firm z sektora maszyn rolniczych i że przez kilka lat będzie on skutecznie wzmacniał Made in Poland we Włoszech.

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *