Polonia włoska śpiewa polskie kolędy

Associazione Culturale Insieme jak co roku zaprasza całą Polonię z Lazio, członków wszystkich stowarzyszeń polonijnych oraz osoby niezrzeszone, do wspólnego śpiewania kolęd polskich.
Spotkanie organizowane jest w Auli im. Jana Pawła II przy polskim Kościele im. Św. Stanisława Kostki w Rzymie 11 grudnia 2022 o godzinie 13.. Przygotowaniem do przeprowadzenia tego wydarzenia jest warsztat muzyczny Chóru Insieme, społecznej grupy, śpiewającej okazjonalnie różne polskie pieśni, powołanej przez Stowarzyszenie. Tegoroczny warsztat poprowadził w sobotę, 19 listopada 2022, w Casetto do Rina, ksiądz Piotr Graduszewski, Polak z parafii w Rocca di Papa. Chór przestudiował i przećwiczył śpiewanie 10 kolęd, które będzie propagować w środowisku Polonii przez okres świąteczny podczas nabożeństw oraz w okolicznościach prywatnych.Zgodnie ze swą misją Insieme od lat realizuje szereg projektów, upamiętniających polskie dziedzictwo kulturowe i patriotyczne. Najczęściej są to wydarzenia, celebrujące jubileuszowe daty, rekomendowane przez Unesco i Senat RP i objęte patronatem tych instytucji, jak m.in.: Rok Stanisława Moniuszko w dwusetną rocznice urodzin, Rok Krzysztofa Komedy z okazji pięćdziesięciolecia jego śmierci, Rok Ojca Świętego Jana Pawła II. z okazji setnej rocznicy urodzin i wiele innych. Stałym partnerem merytorycznym Stowarzyszenia Insieme dla realizacji takich projektów jest polska Fundacja Pokolenia Pokoleniom o analogicznej misji, prowadzona przez dziennikarkę, Barbarę Czechmeszyńską – Skowron i architektkę, Kaję Abdank-Gruca.

W roku 2022 Stowarzyszenie zrealizowało dwa wydarzenia muzyczne, upamiętniające pieśni z Powstania
Warszawskiego 1944 roku oraz upowszechniające tradycję śpiewania polskich kolęd w okresie wokół Świąt Bożego Narodzenia.  Na każde takie spotkanie organizatorzy przygotowują dla uczestników śpiewniki, zawierające poza tekstami utworów także rys historyczny celebrowanego tematu. 

Wsparcia obu projektom udzieliło wrocławskie Stowarzyszenie Odra-Niemen z budżetu projektu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2022 roku” Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Tekst: Barbara Czechmeszynska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom
Foto: Archiwum Stowarzyszenia Insieme
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *