SPECJALNA RELACJA Z SANREMO: Anna German upamiętniona w stolicy włoskiej piosenki

W sobotę, 19 listopada br. w Sanremo we Włoszech, o godz. 15.00, na Corso Matuzia 3, przy kościele Czarnej Madonny z Częstochowy, została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Annie German, upamiętniająca 55 rocznicę jej występu na słynnym Festiwalu Włoskiej Piosenki. W odległym 1967 roku polska piosenkarka w duecie z Fredem Bongusto wykonała piosenkę zatytułowaną: „Gi”.

Spotkanie uświetnił występ chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego z Krakowa, który podczas swojego tournée po Włoszech, z okazji Tygodniu Służby Zagranicznej, po koncertach w Pizie i Florencji, przybył także i do Sanremo, gdzie pod batutą Piotra Piwko, wykonał utwory:

Gaude Mater Polonia, „Moją piosenkę” – Józefa Świdera, do słów C.K. Norwida, „O, ziemio polska” – Juliusza Łuciuka, do słów Jana Pawła II, „Zdrowa bądź Maryja”- Henryka M. Góreckiego oraz Czarna Madonno. Występ polskiego chóru – to inicjatywa Ambasady RP we Włoszech, koordynowana przez radcę ambasady dr Annę Kurdziel.

Tablicę pamiątkową realizowała firma: Giuliano Marmi z Sanremo

Popołudniowe uroczystości odsłonięcia tablicy German rozpoczęły się w Sanremo już rano, prywatną wizytą Anny Marii Anders – ambasador Polski we Włoszech – w Teatrze Ariston, który corocznie gości Festiwal Piosenki Włoskiej.

Na ręce dyrektora teatru Waltera Vacchino, Aleksandra Zapotoczny przekazała zdjęcie Anny German, które włączone zostanie do stałej wystawy goszczącej na ścianach korytarza teatru, ekspozycji przybliżającej historię festiwalu i jej uczestników, wśród których do dzisiejszego dnia brakowało zdjęcia polskiej artystki.

Tablica Anny German, została zawieszona przy kościele Czarnej Madonny z Częstochowy, w którym przechowywana jest ikona Maryi, przywieziona do Sanremo w 1914 roku przez litewskiego kanonika Giuseppe Borodzicza i to z jego inicjatywy cały kościół zbudowano na wzór klasztoru w Częstochowie. Kiedyś mieścił się tu także Hotel Polonia, w którym gościł sam kardynał Karol Wojtyła.

Pomysłodawcą realizacji tablicy w Sanremo jest Aleksandra Zapotoczny – prezes działającego w Rzymie Stowarzyszenia „Totus Tuus – promocja Słowa św. Jana Pawła II” i jedyna polska dziennikarka od lat akredytowana na Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo.

Projekt zrealizowany został przez Stowarzyszenie Totus Tuus we współpracy z Stowarzyszeniem Wspólnota Polska i Stowarzyszeniem Ifimedia, i sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. Odbył się pod patronatem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Anna German” w Warszawie i Ambasady RP w Rzymie.

Oto fragmenty wystąpień, które wybrzmiały podczas uroczystego odsłonięcia tablicy dedykowanej Annie German:

„Doprawdy jest to kawałek Polski… Ten kościół, Czarna Madonna, Jan Paweł II… Dziękuje Annie German, że i ja dzięki niej przyjechałam do Sanremo. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej jej dedykowanej to wydarzenie szczególne. Osobiście jestem wielką miłośniczką jej twórczości. Jej piosenki towarzyszą mi podczas całego życia, a muzyka jest w nim obecna właściwie bez przerwy także z racji tego, iż moja mama także była piosenkarką. Moją wizytą w Sanremo, mieście piosenki składam niejako ukłon tym dwóm znakomitym artystkom: Annie German i mojej mamie Renacie Bogdańskiej, która przemierzając Italię wraz z moim ojcem generałem Władysławem Andersem, do swojego repertuaru dodawała także włoskie piosenki. Obie artystki pochodziły ze Wschodu. Rodzinne korzenie German biorą początek w Uzbekistanie, a moja mama dzieciństwo spędziła we Lwowie, co warto podkreślić, zwłaszcza dzisiaj, kiedy znajdujemy się w tym trudnym czasie wojny za wschodnią granicą Polski. Los niejako połączył dzisiaj te dwie artystki i jest to dla mnie ogromnie wzruszające. Dziś rano złożyłam wizytę w Teatrze Ariston i było to dla mnie doświadczenie wyjątkowe. A do Sanremo przybyłam z polskim Chórem krakowskiej Filharmonii, któremu pragniemy podziękować za występ.”

Anna Maria Anders – ambasador RP we Włoszech

„Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej jakże prostej, a zarazem niezwykłej uroczystości, podczas której nie tylko wspominamy artystkę, z perspektywy jej talentu i twórczości, ale także jej życia. Także św. Jan Paweł II, którego relikwie i statuę przechowuje ta świątynia zadedykowana Czarnej Madonny, znał Sanremo, znał ten kościół, a kiedy tędy przejeżdżał, zatrzymał się tu na noc.

Dziękuję organizatorom ze tę niezwykłą inicjatywę zawieszenie tu tablicy upamiętniającej Annę German. Wierzę, że ten kościół ubogacony o tę jakże znacząca pamiątkę, przyczyni się do pomnożenia w sercach mieszkańców Sanremo, regionu Ligurii i wszystkich Włochów przyjaźni, szacunku i solidarności z narodem polskim.”

Ks. Antonio Suetta – – biskup Diecezja Ventimiglia-Sanremo

„To wielki zaszczyt uczestniczyć tu w dzisiejszej uroczystości i upamiętnić artystkę, która to Festiwal Piosenki Włoskiej zawiozła poza granice naszego kraju, do Polski.”

Silvana Ormea – dyrektor Wydziału ds. Kultury miasta Sanremo:

„Jako dyrygent współpracowałam z wieloma artystami będąc wówczas jedyną kobietą kierującą orkiestrą i jedyną Polką, i myślę, że godnie reprezentowałam nasz kraj, osiągając na festiwalu wiele zwycięstw.”

Małgorzata Graczyk – długoletni dyrygent orkiestry Festiwalu w Sanremo, kierujący włoskim wykonawcom takim jak: Gianluca Grignani, Elisa, Gazosa, Povia.

„Jestem ogromnie wzruszona, i szczęśliwa, że jako dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Anna German” mogę być tutaj w Sanremo i patronować temu wydarzeniu. Organizatorom przedsięwzięcia gratuluje pomysłu i dziękuję za jego realizację.”

Aldona Michalak – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Anna German”

„Szanowni Goście i miłośnicy Anny German, witam wszystkich bardzo serdecznie!

Byłam małą dziewczynką, kiedy na adapterze słuchałam jej płyt. Niektóre piosenki rozumiałam, inne nie, ale wiedziałam, że German śpiewała na Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo. Występowała także w Neapolu, w Sopocie, Opolu, Monte Carlo, Cannes. Jeździła z koncertami po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Niemczech – wschodnich i zachodnich oraz starym Związku Radzieckim.

W 1967 roku w styczniu w Sanremo zaśpiewała z Fredem Bongusto jako jedyna Polka uczestniczącą w konkursie piosenki. Pół roku później wracając z festiwalu w Neapolu uległa groźnemu wypadkowi. Jej rekonwalescencja trwała trzy lata.

Na scenę wróciła w 1970 roku i śpiewałaby pewnie do dzisiaj, gdyby choroba nowotworowa nie zabrała jej z tego świata w wieku 46 lat. Ostatnie piosenki jakie nagrała na domowym magnetofonie to psalmy… „W dolinie śmierci nie będę się lękać, bo Ty jesteś ze mną”.

Kiedy 20 lat temu jako świeżo „upieczona dziennikarka”, przyjechałam tutaj do Sanremo, by po raz pierwszy z bliska śledzić festiwal, szukałam śladów German. W ten sposób narodził się pomysł, by tu w Mieście Muzyki i Kwiatów, upamiętnić jej historyczny występ.

Nie przez przypadek pamiątkowa tablica jej zadedykowana będzie przymocowana w Sanremo przy kościele Czarnej Madonny z Częstochowy. Na wzór jasnogórskiego klasztoru, wybudował go w 1914 roku litewski kanonik, by wraz z dawnym Hotelem Polonia, stworzyć tu „małą Polskę”. Od dzisiaj w jej sercu będzie na zawsze upamiętniona Anna German.

Zwracam się do Was Mistrzowie muzyki z krakowskiego Chóru. Wykorzystując swój talent, możecie złożyć dzisiaj hołd naszej polskiej artystce.

Witam Polaków zamieszkałych w regionie Liguria i zwracam się przede wszystkich do młodego pokolenia: opowiedzieliśmy Wam o Annie German, proszę podtrzymujcie pamięć o niej i zatroszczcie się o tę tablicę, kiedy nas już nie będzie…”

Aleksandra Zapotoczny – Stowarzyszenie Totus Tuus

W wydarzeniu udział wzięli także: Alessandro Giuliani – konsul honorowy Księstwa Monaco

Dr Anna Kurdziel – radca – ambasady RP w Rzymie, Ks. Vincenzo Zito – rektor kościoła Czarna Madonna z Częstochowy w Sanremo, Alessandro Materazzi – dyrektor Hotelu Miramare, na którego terenie znajduje się miejsce zawieszenia tablicy i Luciano Castro – prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Ifimedia.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *