Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nominowany przez Papieża Franciszka na nuncjusza apostolskiego w Grecji

Arcybiskup J.R.Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska). W wieku 19 lat wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

1 czerwca 1985 r. przyjął Święcenia Kapłańskie z rąk Kardynała Józefa Glempa. W 1987 r. przyjechał do Rzymu, aby podjąć studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył w 1991 i gdzie uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego, w tym samym czasie odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, która przygotowywała studentów do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. 

W lipcu 1991 r. po zakończeniu studiów specjalistycznych, wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. W 1993 r. został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości a na początku 2005 honorowym prałatem Jego Świątobliwości. Pełnił funkcję między innymi w Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga (Brazzaville), Czadzie a także w Tajlandii, Brazylii i Francji. 

Foto Pixabay

18 marca 2009 r. Papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem tytularnym Sejn i nuncjuszem apostolskim w Republice Konga i Gabonie.

30 kwietnia 2010 r. przyjął święcenia biskupie w Kościele Matki Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. 

Został mianowany w grudniu 2015 r. przez Papieża Franciszka, delegatem na Papieskie Przedstawicielstwa i do września br. polski dostojnik pełnił w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej funkcje sekretarza do spraw przedstawicielstw papieskich.

Abp. Jan Romeo Pawłowski, polski duchowny rzymskokatolicki, doktor prawa kanonicznego, dyplomata watykański i arcybiskup, 1 grudnia br. został mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Grecji.

Tekst Anna D. Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *