Numana (AN): NA BURSZTYNOWYM SZLAKU, MIĘDZY POLSKĄ A WŁOCHAMI. Wystawa fotograficzna, konferencja i stoisko z bursztynem.

Królowa Conero przygotowuje się na powitanie “złota Bałtyku” w kompleksie muzealnym Antiquarium, w bibliotece miejskiej oraz na jarmarku bożonarodzeniowym pośród pięknie oświetlonych ulic miasta.

10 grudnia po południu, POLOVERS czyli włoscy zakochani w Polsce, z ogromnym entuzjazmem przygotowali kolejne wydarzenie w Marche, które podkreśla wiekowe relacje polsko-włoskie. Odbędzie się nie tylko wystawa, ale i konferencja zadedykowana bursztynowi, podczas którego organizatorzy chcą przybliżyć publiczności tego wyjątkowego świadka polsko-włoskiej historii. Bursztyn jest stwardniałą, kopalną żywicą drzew. Przez wiele wieków był towarem popularnym i pożądanym nie tylko przez rodowitych mieszkańców wybrzeży Bałtyku, ale i Rzymian. 

Program przewiduje inaugurację ekspozycji i powitanie przez organizatorów oraz promotorów wystawy w muzeum “Antiquarium” o godzinie 17.00. Wystawione zostaną nie tylko liczne fotografie bursztynu i zatopionych w nim insektów zaproponowane przez PAN – Polską Akademię Nauk i  warszawskie Muzeum Ziemi pt. „Życie zaklęte w bursztynie”, z licznymi ujęciami prof. Aleksandra Chmiela i Marka Wyszomirskiego, ale i wyroby artystyczne z jantaru udostępnione przez Aleksandrę Seghi

Otwarcie wystawy będzie połączone z wieczorem historyczno-naukowym, podczas którego goście będą mogli poznać historię bursztynowego szlaku, który historycznie łączy Polskę z Włochami, a także będzie można odkryć pochodzenie bursztynu, jego właściwości lecznicze, a nawet rolę jaką pełni od lat w życiu człowieka. Ekspozycję będzie można obejrzeć w muzeum do dnia 20 grudnia.

Następnie tuż obok, o godzinie 17.15 w bibliotece miejskiej Numany odbędzie się konferencja historyczna zatytułowana “Złoto Bałtyku. Historia bursztynu w Polsce i we Włoszech”, którą specjalnie na tą okazję przygotował prof. Tomasz Robert Bała. W godzinach od 16.30 do 20.00 pod arkadami baru Morelli przewidziany jest bazarek małych sympatycznych upominków świątecznych wykonanych z polskiego bursztynu.

Inicjatywa POLOVERS została objęta patronatem przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, Konsulat Honorowy RP w Ankonie, Stowarzyszenie Włosko Polskie Nowe w Marche, gminę miasta Numana, Antiquarium Statale Numany, Dyrekcję Regionalną Muzeów w Marche i wsparte przez bar Morelli. Projekt został sfinansowany ze środków polonijnych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Więcej informacji na stronie www.polovers.it 

Tekst Anna Traczewska, Polovers
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *