Świątecznie bliscy – Boże Narodzenie 2022 r.

Co roku, w okresie bożonarodzeniowym, w szkołach wystawiane są przedstawienia przywołujące historię narodzin Jezusa w Betlejem. Podczas nich wykonuje się tradycyjne kolędy. Jest to najważniejsze wydarzenie kończącego się roku, gromadzi wszystkich chcących upamiętnić to, co zdarzyło sìę przed ponad dwoma tysiącami lat.

Tradycja ta znana jest od pokoleń. Niewiele osób rozmyśla więc nad tym, co to są jasełka, ta kwestia wydaje się dość oczywista. Mamy informację z Ewangelii, że Chrystus narodzony w stajni złożony był in praesepio. Presepe, w tłumaczeniu z włoskiego, znaczy żłobek.

Historia jasełek sięga trzynastowiecznych Włoch, gdzie po raz pierwszy, na polecenie św. Franciszka z Asyżu, zorganizowano spektakl bożonarodzeniowy. Pierwsze wzmianki na temat jasełek w Polsce odnotowano na przełomie XIV i XV wieku.

Po długiej, dwuletniej przerwie, w naszej Szkole Polskiej im. 2. Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii uczniowie klasy 2 i 3 ze wsparciem starszych kolegów i koleżanek zagrali przedstawienie również dla naszej szkolnej społeczności: uczniów, rodziców i gości.

Po spektaklu i kolędowaniu, przy którym wszyscy poczuli już niecodzienny nastrój i wkroczyli w świąteczny czas, podczas łamania się opłatkiem, popłynęły życzenia. O możliwość skosztowania tradycyjnych wigilijnych potraw zadbała Rada Rodziców. Również z inicjatywy Rady Rodziców w szkole odbył się kiermasz świąteczny ze wspaniałymi, drobnymi upominkami ręcznie wykonanymi przez uczniów i rodziców.

Konsul Generalna RP Pani Anna Golec Mastroianni wraz z zespołem współpracowników Konsulatu Generalnego w Mediolanie przekazała naszej szkolnej społeczności polonijnej: Gronu Pedagogicznemu, Uczniom i Rodzicom najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Podziękowała za zaangażowanie polskich rodzin i ich dzieci podkreślając trud uczęszczania do dodatkowej Polskiej Szkoły – kultywowania tradycji i kultury polskiej.

W wigilię Bożego Narodzenia

Gwiazda Pokoju drogę nam wskaże.

Zapomnijmy o uprzedzeniach,

otwórzmy pudła słodkich marzeń.

Niechaj Aniołki z Panem Bogiem,

jak Trzej Królowie z dary swymi,

staną cicho za Twoim progiem,

by spełnić to, co dotąd było snami.

Ciepłem otulmy naszych bliskich

i uśmiechnijmy się do siebie.

Świąt magia niechaj zjedna wszystkich,

Niech każda chwila żyje własnym pięknem,

a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia!

Dyrektor Iwona Stachera, Grono Pedagogiczne, Uczniowie, Rada Rodziców ze Szkoły Polskiej im. 2. Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii.

Foto: Iwona Stachera
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *