Numana(AN): Polovers i popołudnie z polskim bursztynem

Od kilku lat we Włoszech prężnie realizuje swoje projekty grupa POLOVERS. Są to miłośnicy Polski, którzy swoimi inicjatywami przyciągają włoskich sympatyków tego kraju, dla poznania jego tradycji, kultury i różnych wspaniałości. 

W tym roku zapałali miłością do bursztynu, do jego historii i wyrobów. Aby rozkochać w tym temacie włoskich sympatyków zorganizowali 10 grudnia 2022 roku w miasteczku Numana nietypowe popołudnie zatytułowane “Na bursztynowym szlaku” złożone z trzech części. 

O godzinie 17.00 w muzeum Antiquarium, promotorzy i organizatorzy wydarzenia zainaugurowali wystawę bursztynu i zatopionych w nim insektów. Uwagę zwiedzających przyciągnęło ponad 30 zdjęć prof. Aleksandra Chmiela i Marka Wyszomirskiego pochodzących z archiwów PAN – Polskiej Akademii Nauk i  warszawskiego Muzeum Ziemi pt. „Życie zaklęte w bursztynie”. Zachwyciła swoimi eksponatami gablota wypełniona ekskluzywnymi wyrobami artystycznymi z jantaru, udostępnionymi przez Aleksandrę Seghi. Ekspozycję można było oglądać przez 10 kolejnych dni.

Dyrektor tego muzeum – Nicoletta Frapiccini, oprowadziła przybyłych gości po dwóch piętrach bogatej wystawy, gdzie znajduje się między innymi cenna pogrzebowa wyprawa pełna bursztynowych ozdób księżniczki plemienia Picenów z VI wieku p.n.e. Jest ona dowodem na to, że już tysiące lat temu istniało zainteresowanie tym materiałem. Istniał zatem bursztynowy szlak wymiany handlowej między wybrzeżem Adriatyku, a Bałtykiem. Do grupy zwiedzających przyłączył się i zaszczycił swą obecnością archeolog Maurizio Landolfi, który w 1989 roku odkrył grób księżniczki w Sirolo.

O 17.30 rozpoczęła się druga część spotkania przygotowana w bibliotece gminy Numana. Wszystkich przybyłych przywitał wiceburmistrz miasta Gabriele Calducci. W imieniu zespołu POLOVERS, Mauro Radici i Anny Traczewskiej, konsul honorowa Polski w Ankonie – Cristina Gorajski Visconti podziękowała wszystkim obecnym, za zainteresowanie inicjatywą. Następnie oddała głos autorowi konferencji historycznej zatytułowanej “Złoto Bałtyku. Historia bursztynu w Polsce i we Włoszech”, którą specjalnie na tą okazję przygotował prof. Tomasz Robert Bała. Podczas prelekcji goście mogli poznać polskie legendy nawiązujące do powstania jantaru jak i historię bursztynowego szlaku, który łączy Polskę z Włochami. Profesor Bała w swej prezentacji zaciekawił różnymi złożami, kolorami i zbiorami tej cennej masy. 

Na koniec wszyscy obecni zostali zaproszeni pod arkady pobliskiej lodziarni Morelli, gdzie wystawione zostało stoisko, bogate w bursztyn oprawiony w srebrze. Polskie wyroby rzemieślnicze przyciągnęły oko nie tylko pań, ale i męskie grono zainteresowanych tym wdzięcznym materiałem koloru złota. Można było zakupić piękną pamiątkę lub upominek na nadchodzące święta. 

Inicjatywa POLOVERS została objęta patronatem przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, Konsulat Honorowy RP w Ankonie, Stowarzyszenie Włosko Polskie Nowe w Marche, gminę miasta Numana, Antiquarium Statale Numany, Dyrekcję Regionalną Muzeów w Marche i wsparte przez bar Morelli. Projekt został sfinansowany ze środków polonijnych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Więcej informacji na stronie www.polovers.it 

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, Polovers

Foto Mauro Radici
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *