Ślady polskiego średniowiecza w Bolonii. Tablice w Bazylice Św. Dominika.

Znajdujemy  się w  Bolonii w Bazylice  Św. Dominika. To jeden z najważniejszych kościołów tego miasta.

Ciekawym odkryciem są średniowieczne tablice pamiątkowe w krużganku kościoła. Jedna z nich zachowana jest bardzo dobrze. Napis informuje, że w tym miejscu przechowywane są kości polskiego profesora Uniwersytetu Bolońskiego Erasma z Krakowa, który prawdopodobnie został tu pochowany. Kiedyś właśnie w krużgankach kościołów chowano profesorów Uniwersytetu Bolońskiego, który jest najstarszym Uniwersytetem Świata Zachodniego ( założony w 1088roku.).

Tuż obok tego miejsca jest następna mało czytelna tablica. Jednak można z niej wyczytać, że został tu pochowany polski szlachcic i profesor.

Ostatnia trzecia tablica, również znajdująca się w kościele, jest niestety niewidoczna, gdyż zasłaniają ją  organy. A ona „mówi” nam najwięcej.

Jest poświęcona polskiemu zakonnikowi, lekarzowi papieży Marcinowi Polakowi z Opawy ( Martino da Opavia ), który przybył tu w XIII wieku z Gniezna i tutaj też zmarł w 1278 roku. Zdjęcie pochodzi z osobistego archiwum przewodnika po Bolonii Edyty Gawryś.

Niestety na ten temat nie łatwo było znaleźć dokumentacji. Jednak po długich poszukiwaniach udało się dotrzeć do bardzo ciekawych  informacji  dotyczących jedynie Marcina Polaka .

  1. ,,Obecna tablica nagrobna o wymiarach 65 x 50 cm jest wykonana z białego marmuru z wyrytym czarnym napisem: ,,Według opinii o. Abele Luigi Redigondo, archiwisty i znawcy dziejów bolońskiego konwentu dominikanów, tablica pochodzi z czasów wielkiej przebudowy kościoła w latach 1727 —1733. Kierujący nią architekt Dotti, dążąc do nadania świątyni jednolitego barokowego charakteru, zniszczył niestety wiele dzieł sztuki, usunął większość starych nagrobków, a w niektórych wypadkach zastąpił je nowymi

Pozostawienie wówczas tablicy Marcina nie byłoby przypadkowe. Był to okres wielkiego zainteresowania historią zakonu i jego wybitnymi postaciami. Dominikanie bolońscy otrzymali prawo chowania zmarłych świeckich przy swoim kościele już w 1227 r.

Sepultuarium 1 – czyli księga archiwalna zawiera spis grobów 690 osób tylko spoza klasztoru,wybitnych osobistości, mieszczan, profesorów i studentów. Najznamienitszych, zwłaszcza biskupów, chowano w kościele, inne wybitne osobistości w wirydarzu zwanym chiostro dei morti oraz na mentarzu braci przy wschodniej ścianie kościoła i zakrystii. Dotyczą ich zapiski na stronach 77 i 78, gdzie znajdujemy dwa imiona związane z Polską,, , miedzy min. Wymieniono też  Marcina .Informacje pochodzą ze strony

 https://bazhum.muzhp.pl/…/Studia_Zrodloznawcze…  tu także znajdziecie więcej informacji na temat innych Polaków z tamtego okresu.

  •  ,,Od roku 1448 do 1463 Marcin Polak w Bolonii wykładał Astronomię i Astrologię ,,jednak data zdradza ,że mowa tu o innym Marcinie, jednakże także wzmianka o naszym Marcinie również jest ,,W Bolonii także umarł w roku 1278 w powrocie do Polski Marcin Polak sławny autor ,,Kroniki Świata, i dopiero wyświęcony przez papieża Mikołaja III w Witerbie na arcybiskupa Gnieźnieńskiego pochowany został w kościele zakonu swojego św.Dominika,ale nagrobka jego ,który Bzowski i Ughelli przytaczają nie mogłem w pomienionym kościele odszukać,, więcej na stronie źródłowej https://books.google.it/books?id=2pFpAAAAcAAJ&pg=PA4…
  • Inne zaś źródło przybliża nam krótki życiorys Marcina .

Życiorys

Pochodził z Opawy w diecezji ołomunieckiej. W 1261 został penitencjarzem i kapelanem papieża Aleksandra IV i jego następców. Na prośbę Klemensa IV napisał historię powszechną – Chronicon pontificum et imperatorum (kronika papieży i cesarzy – w późnym średniowieczu najpopularniejszy zarys dziejów od czasów Chrystusa do 1277 (mimo licznych fałszów historycznych). Był też autorem kompendium wiedzy kanoniczej Margarita Decreti, napisał także Sermones de tempore et de sanctis i zbiór kazań. Był jednym ze współautorów Liber Pontificalis.

Nominowany przez Mikołaja III na arcybiskupa gnieźnieńskiego w dniu 22 czerwca 1278 r. w Viterbo. Jego nominacja przerwała wakat, trwający od czasu śmierci arcybiskupa Janusza w 1271 r. Zmarł krótko po tej konsekracji, będąc w drodze do Gniezna (nie zdążył nawet dotrzeć do Polski), w Bolonii, gdzie został pochowany w bazylice św. Dominika,,  źródło ,,Wikideck,, https://wikideck.com/pl/Marcin_z_Opawy

Poniżej video Polskimi śladami w Bolonii:

Tekst i zdjęcia powstały przy współpracy z przewodnikiem po Bolonii i okolicy Edytą Gawryś.

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *