Florencja: Relacja z prezentacji książki „Dwie zakochane królowe w Polsce”

W piątek, 13 stycznia, we Florencji miała miejsce prezentacja książki pt. Dwie zakochane królowe w Polsce.

Ta interesująca pozycja wydawnicza powstała przy współpracy Konsulatu Honorowego RP w Ankonie, Stowarzyszenia polsko – włoskiego w Marche oraz Polovers wraz z Profesor Francesca Ceci z Rzymu.

Wydarzenie w stolicy Toskanii odbyło się z kolei dzięki współpracy wszystkich wymienionych powyżej wraz z Konsulatem Honorowym RP we Florencji.

Jako pierwszy zabrał głos Stefano Barlacchi, Konsul Honorowy RP we Florencji.

Przedstawił wszystkie osoby, które przyczyniły się do stworzenia książki, po krótce przedstawił życiorysy. Wspomniał również o osobach z instytucji florenckich, które były obecne na sali.

Następnie przemówiła Konsul Honorowy RP w Ankonie, Pani Cristina Gorajski.

Opowiedziała nie tylko o książce, ale również o działalności Konsulatu Honorowego RP w Ankonie. W zeszłym roku świętowano 10 lat działalności tej placówki.

Po Pani Konsul Gorajski wystąpiła Profesor, archeolog Francesca Ceci z Rzymu. Nie tylko opowiedziała o książce, ale również zatrzymała się przy głównych postaciach historycznych, o których w książce jest mowa i przedstawiła ich powiązania z Florencją. Opowiadanie było pełne ciekawostek oraz informacji, które wzbogaciły wiedzę historyczną przybyłych na to spotkanie.

Po Pani Profesor zabrał głos Mauro Radici i opowiedział jak doszło do powstawnia Polovers, organizacji złożonej z osób zakochanych w Polsce.

Na zakończenie wystąpił jeszcze raz Pan Konsul Barlacchi, podziękował przedmówcom za zabranie głosu oraz za tak piękne przedstawienie książki.

Z sali wyszła propozycja wspólnego zdjęcia. Tak więc wszyscy stanęli do pamiątkowej grupowej fotografii.

Dla przybyłych dostępne były broszury o Polsce, które Konsulat Honorowy RP we Florencji otrzymał dzięki współpracy z Polską Organizacją Turystyczną w Rzymie.

Wydarzenie było okazją do spotkania się w gronie polonijnym i nie tylko, do rozmów z Konsulami RP oraz do wzięcia autografów od autorów książki.

Miejmy nadzieję, że takich wydarzeń polsko włoskich będzie coraz więcej w Toskanii.

Korespondencja z Toskanii oraz zdjęcia Aleksandra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *