Relacja z Forlì – Uroczysta prezentacja i pokaz filmu dokumentalnego „Położna”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w piątek 27 stycznia o godzinie 17.00, w Sali Miejskiej na Piazza Saffi 8 w Forlì odbyło się spotkanie z Marią Stachurską, reżyserką filmu ,,Położna”.W uroczystej prezentacji brali udział min. Pani ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, biskup Forlì Livio Corazza , burmistrz Forlì Gian Luca Zattini, ksiądz Zbigniew Tracz, postulator procesu beatyfikacyjnego Stanisławy Leszczyńskiej oraz przedstawiciele polskich związków we Włoszech.

Podczas spotkania burmistrz miasta wyraził swoje zadowolenie z możliwości goszczenia w Forlì tak ważnego spotkania .Głos zabrała również pani ambasador podkreślając niesamowitą siłę i bohaterstwo Stanisławy Leszczyńskiej jako ,,nadzwyczajny przykład człowieczeństwa,,

Następnie odbyła się projekcja filmu. Tuż przed jej rozpoczęciem Monika Pelczar, przedstawicielka Polonii w Forlì, wprowadziła widzów wystąpieniem przypominając o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Podczas fimu panowała niesamowita cisza, głosy z ekranu opowiadały o najokrutniejszych przeżyciach, zimnie, głodzie, przerażeniu, śmierci i nadziei… Tak nadziei w najokrutniejszym miejscu na ziemi . Bohaterka filmu Stanisława Leszczyńska była takim światełkiem w ciemności. Z jej rąk przyszło na świat ponad 3000 dzieci, pomimo nieludzkich warunków potrafiła w cudowny sposób sprawić, by ani jedno dziecko ani jedna matka nie zmarły przy porodzie. ,,Jak ono to robiła,, podczas kiedy inne położne często ,,traciły,, życie matek i dzieci….. Te malutkie ręce sprawiały cuda, a sama postać Stanisławy to przykład nadzwyczajnego człowieczeństwa i odwagi. Sama jej obecność dodawała otuchy i sił by iść naprzód. Zaraz po zakończeniu filmu cisza nadal trwała ….

Po projekcji filmu pani reżyser odpowiadała na pytania widzów.

W jaki spośób powstał film ?

W 2009 roku zaczęłam poszukiwania kiedy to w Rzymie dostałam propozycje na nagranie filmu. Udało mi się znaleźć 17 osób, ale tylko nieliczne zgodziły sie na wystąpienie w filmie, te które widzimy na ekranie. Wielu po prostu nie chciało przeżywać na nowo tamtych dni. Oni wszyscy się znali, gdyż 27 stycznia każdego roku w dniu wyzwolenia spotykali się w obozie w Auschwitz. Niestety w dniu dziesiejszym trzy osoby, które brały udział w filmie niestety już nie żyją.

Stanisława Leszczyńska uznawana jest za symbol oddanego położnictwa z tego powodu została wybrana Patronką polskich położnych. 8 maja w Polsce obchodzimy Dzień Położnej , to także rocznica urodzin Stanisławy Leszczyńskiej.

Spotkanie zostało zorganizowane przez gminę Forlì dzięki współpracy Piera Luigiego Consorti Ordo Equestris Beatissmae Claromontanae z Częstochowy (Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogurodzicy).

Relacje video można obejrzeć na YouTube:

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *