W JEDNYM PANTOFELKU

“Życie jest bezcenne, należy je chronić” – taką życiową maksymą kierowała się łódzka akuszerka, Stanisława Leszczyńska. W latach 1943 -1945 pełniła swoją misję na sztubie położniczej w KL Auschwitz –Birkenau. Była tam jedynie więźniarką (nr 41355). Mimo tragicznych warunków obozowych potrafiła stworzyć ludzkie warunki dla matki i jej dzieciątka. Dbała o zachowanie godności ludzkiej, pomimo wszystko.

Przyjela około 3000 porodów. Wszystkie dzieci urodziły się żywe. Jako osoba głęboko wierząca w sytuacjach krytycznych prosiła o interwencję „Niebios”. Jej ulubionym aktem strzelistym bylo wezwanie „Matko Boża, przybądź nawet w jednym pantofelku”.


Akuszerka w latach międzywojennych była wzywana do porodu o każdej porze dnia i nocy.
Dzieci Stanisławy wspominają, że często wyrwana ze snu, do porodu miała trudności w znalezieniu obuwia. Stąd tez się wzięło powiedzonko „w jednym pantofelku”.


Z rozkazu dr Mengele każdy noworodek miał być eliminowany zaraz po narodzeniu. Leszczyńska nigdy się nie dostosowała do tego zarządzenia, ryzykując za kazdym razem własne życie. Niektóre z urodzonych w obozie dzieci doczekało się wolności.


Mimo koszmarów obozu matki tych dzieci nigdy nie zapomniały o tej łódzkiej położnej, ktora dostała się do obozu za działalność konspiracyjną. Jej mąż typograf organizował dokumenty dla osób zagrożonych. Niemcy stosowali odpowiedzialność zbiorową. Stanisława z córką i dwoma synami została aresztowana.


W 2020 roku reżyser Maria Stachurska postanowiła zrealizować fabularyzowany dokument o tej dzielnej kobiecie, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1992 roku. Dzięki owocnej współpracy instytucji polskich i włoskich oraz stowarzyszeń 27 stycznia 2023 mieszkańcy Forlì oraz przedstawiciele włoskiej Polonii mieli okazję zobaczyć film pt: „ Położna” i spotkać się z rezyserką. Oczywiście następnego dnia zaplanowano projekcję tego filmu dla szkół.

Od 2005 we Włoszech 27 stycznia jest nazwany „Dniem Pamięci” (Giorno della Memoria), by wspominać tych, co zginęli w obozach zagłady. Data 27 stycznia to data wyzwolenia Auschwitz przez Armię Radziecką. Obóz ten to bylo cmentarzysko ludzi z calej Europy. Znaczny procent więźniów tam skierowanych było narodowości żydowskiej. A wśród Polaków przeważali więźniowie polityczni.


Polskie położne, by uczcić Stanisławę Leszczyńską na swoje zawodowe święto wybraly datę jej urodzin, tj. 8 maja. Społeczenstwu należy dawać pozytywne przykłady takich osób, które miały odwagę „ płynąć pod prąd” i zachować ludzkie oblicze.


Stanisława Leszczyńska do końca swoich dni nie przestawała głosić afirmacji dla życia. Nic więc dziwnego, że to właśnie w Łodzi, w jej rodzinnym mieście powstal szpital Pomnik Matki i Dziecka, w którym pod fachowym okiem prof. Włodzimierza Fijałkowskiego w czasach PRL zainicjowano porody rodzinne, których Stanisława była wielka zwolenniczką.


Podczas projekcji filmu w Sali Urzędu Miasta w Forlì był obecny burmistrz Gian Luca
Zattini, Bp Diecezji Forlì-Bertinoro, ambasador RP w Rzymie Anna Maria Anders oraz
przedstawiciele włoskiej Polonii.

Szczególne podziękowanie należy się Stowarzyszeniu „Via dell’Ambra”, które wystąpiło z pomysłem oraz Pier Luigiemu Consorti i jego małżonce Monice Pelczar Consorti, którzy dla tego ewentu postarali się o patronaty placówek dyplomatycznych i organizacji. Pani Monika pełniła także rolę tłumacza w spotkaniu z Marią Stachurską. Trzeba pamietać o tym, żeby coś zorganizowac to musi być owocna współpraca między
ludźmi. W takich momentach trzeba korzystać z nauk poprzednich pokoleń. Jakźe aktualne przysłowie można w tym kontekście zacytować :” W jedności siła”. A Włosi też mają swój odpowiednik, który brzmi ”UNIONE FA LA FORZA”.
A Stanislawa Leszczyńska bez współpracy funkcyjnych więzniarek nie mogłaby dokonać tego czego dokonala będac jedynie numerem 41 355.

Anna Pankowska
Stowarzyszenie „Via dell’Ambra”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *