Targi sztuki w Bolonii z polskim akcentem

Arte Fiera to najdłużej istniejące targi sztuki nowoczesnej i współczesnej we Włoszech. To już 46. edycja bolońskich targów uważanych za najważniejsze w kraju.

Wydarzenie to odbywa się zarówno w centrum wystawienniczym jak i w innych miejscach Bolonii. Wiele galerii eksponuje swoje zbiory podczas L’Art City White Night.

W tym roku targi odbyły się w dniach od 3 do 5 lutego w pawilonie nr 25 i 26. 4 lutego wiele galerii wzięło udział w wystawie Art City White Night, wydarzeniu, podczas którego galerie w mieście były otwarte do godziny 24.00. Oprócz wystaw zorganizowano różnego rodzaju ewenty związane ze sztuką i fotografią, w tym także performance róznych artystów.

Tendencje w tym roku

W poprzednich edycjach zauważało się tendencje tworzenia dzieł, w których dominowało światło i kolory. Podczas ostatniej edycji dużym sukcesem i zainteresowaniem cieszyły się kompozycje ,,resztek kuchennych,, jak np.kompozycje ceramiczne Bertozzi Cassoni.

Nie brakowało również ciekawych podświetlanych instalacji oraz performance. Najciekawszym z nich okazał się performance PUBLIC MOVEMENT Rescue, „taniec polityczny” prowadzony przez pięciu performerów wokół sterty betonowego gruzu będącego wynikiem hipotetycznej katastrofy.

Polski akcent

Podczas targów Arte Fiera zaprezentowała ponad 140 galerii. Jedna z weneckich galerii wystawiła rzeźby polskiego artysty Igora Mitoraja.

,,Niezwykła sztuka Igora Mitoraja bierze się z jego umiejętności płynnego łączenia przeszłości z teraźniejszością. Nie chodzi tu jednak o nostalgiczne spoglądanie w przeszłość, ani po prostu o pracę filologiczną: fragmenty przeszłości, ciała i twarze przedstawione z dobrze wyważonymi, typowo helleńskimi rysami, stanowią punkt wyjścia do refleksji nad ponadczasowymi tematami, takimi jak miłość, pożądanie seksualne, kobiecość, ale także samotność i cierpienie.,,

Więcej informacji na temat galerii i wystawy rzeźb Mitoraja opublikujemy już wkrótce w nowym artykule.

Korespondencja i fotografie Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *