Już do obejrzenia jedna z najciekawszych wystaw 2023 roku we Włoszech: Renesans w Ferrarze, Ercole de’ Roberti i Lorenzo Costa

Jedna z najciekawszych wystaw we Włoszech w 2023 roku otwiera się dziś, 18 lutego w Ferrarze we właśnie odrestaurowanym Palazzo Diamanti.

Renesans w Ferrarze, Ercole de’ Roberti i Lorenzo Costa to wystawa ponad 100 dzieł, o których ich kurator Vittorio Sgarbi powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że będą swoistą bombą artystyczną.

Po skomplikowanych pracach konserwatorskich, wreszcie nastąpiła instytucjonalna inauguracja odrestaurowanego pałacu, jednego z najpiękniejszych zabytków renesansu czyli Palazzo dei Diamanti. Budynek ten jest symbolem architektury renesansowej w Ferrarze i jednym z najbardziej znanych na świecie włoskich zabytków. Swoją nazwę zawdzięcza 8.500 piramidalnie ułożonym zewnętrznym elewacjom, które nawiązują do godła Este – diamentu. Pałac został zbudowany w 1493 roku, a w 1832 roku został zakupiony przez Radę Miasta. Na parterze znajduje się galeria wystawowa, natomiast na głównym piętrze mieści się Narodowa Galeria Obrazów w Ferrarze.

Podsekretarz ds. kultury i prezes Ferrara Arte, Vittorio Sgarbi powiedział w trakcie konferencji prasowej:

Oddaję miastu to, co ono mi dało. To miejsce najwyższej cudowności, najpiękniejszy renesansowy pałac w północnych Włoszech. Tutaj odkryjesz tajemnicę, która jest przed tobą i odejdziesz z wiedzą, która jest w tobie.

Będzie to jeszcze ważniejsza wystawa niż ta poświęcona malarzom Officina Ferrarese w 1933 roku. Po dziewięćdziesięciu latach przywracamy godność, na którą zasługują malarze nieznani większości ludzi, ale o najwyższej wartości – kontynuuje prezes Ferrara Arte – „co przywróci Ferrarze jej najwyższą malarską historię”.

Jak podkreśla burmistrz Alan Fabbri, Palazzo Diamanti jest „kolebką renesansu, który uczynił Ferrarę pierwszym nowoczesnym miastem w Europie”. A na temat wystawy dodaje: „Palazzo Diamanti będzie bohaterem nie tylko czterech miesięcy tej wystawy, ale także kilku następnych lat, wyznaczając kolejne etapy ekspozycji poświęcone innym wielkim mistrzom renesansu: Mazzolino, Ortolano, Dosso Dossi, Garofalo, Girolamo da Carpi, Bastianino”.

Vittorio Sgarbi już wcześniej proponował Ferrarę jako Europejską Stolicę Kultury w 2033 roku, w 500. rocznicę śmierci Ludovico Ariosto, bo jak powiedział „Ferrara jest uniwersalnym miejscem na świecie”, „absolutną stolicą, która może orbitować wokół swojej rdzennej kultury”.

Obecnie otwarta wystawa to ponad sto wystawionych dzieł, pochodzących z muzeów i kolekcji z całego świata. Oferuje ona zwiedzającym wyjątkową i być może niepowtarzalną okazję do ponownego odkrycia sztuki dwóch wielkich renesansu ferraryjskiego: 20 dzieł Ercole de’ Roberti (1450-1496) szalonego, wizjonerskiego, awangardowego, rewolucyjnego eksperymentatora, malarza na miarę Picassa. I około 60 prac Lorenzo Costy (1460-1535), jego spadkobiercy, Rafaela z Emilii.

Renesans w Ferrarze. Ercole de’ Roberti i Lorenzo Costa.

Ferrara, Palazzo dei Diamanti18 lutego – 19 czerwca 2023 r.

Wystawa, której kuratorami są Vittorio Sgarbi i Michele Danieli.

Tekst i zdjęcia: Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *