Bolonia Kopernikowi w dniu 550. rocznicy jego urodzin

Rok 2023 zgodnie z uchwałą Senatu RP jest Rokiem Mikołaja Kopernika. W rocznicę jego pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą śmierci będzie organizowane wiele eventów, w tym dokładnie 19 lutego ( rocznica urodzin) zorganizowano w Polsce wyjątkowe wydarzenie – Światowy Kongres Kopernikański, o którym napiszemy więcej w osobnym tekście.

Również w Bolonii 19 lutego, przed popiersiem Kopernika, które znajduje się w budynku Rektoratu Uniwersytetu Bolońskiego odbyła się uroczystość poświęcona znakomitemu uczonemu, który tu studiował prawo kanoniczne.

Ogłoszony „rok kopernikański” w 2023 roku to okazja do świętowania i celebrowania znakomitego Polaka, urodzonego 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Kopernik był prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Oczywiście jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Sam o sobie mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.

W Bolonii punktualnie o godzinie 12.00 19 lutego złożono życzenia urodzinowe wielkiemu Polakowi. Przedstawicielka Stowarzyszenia Mikołaja Kopernika w Bolonii – Danuta Trzaskowska Grimandi przypomniała o związkach wielkiego Polaka z Bolonią, a Konsul Honorowy RP w Bolonii Pasquale Laurenzano zauważył, że z Kopernikiem łączy go z pewnością jedna rzecz – studia na Wydziale Prawnym w Bolonii. Anna Lisa Boni, reprezentująca miasto Bolonia podkreśliła mocną więź, jaką łączy to miasto z Polską. Iwona Stachera, dyrektorka Szkoły Polskiej im. 2. Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii nawiązała do osiągnięć Kopernika, które mogą pokazać drogę młodym ludziom. Oddelegowani do pocztu sztandarowego uczniowie szkoły godnie ją reprezentowali podczas uroczystości. Głos zabrała także Fernanda Vaccari, dyrektor bolońskiego liceum noszącego imię naszego rodaka, która była w towarzystwie uczniów ze swojej szkoły. Podkreślała dumę z tego, że szkoła ma właśnie takiego patrona.

Wśród niewielkiego grona uczestników była też Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej w Bolonii, nasza korespondentka z Bolonii Aneta Malinowska. Szkoda, że zabrakło informacji o organizowanym evencie, w którym mogłoby uczestniczyć więcej Polaków zamieszkujących Bolonię i okolice.

Tekst – Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]

Zdjęcia – Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *