Karnawał w Wenecji, czy naprawę warto ???

Karnawał w Wenecji, czy naprawę warto ???


Oczywiście, że tak ! Jest on jednym z najbardziej znanych na świecie. Co roku, z różnych zakatków świata, zjeżdżają się turyści, by podziwiać ten niezwykły i magiczny moment. Karnawał w Wenecji słynie z silnej tożsamości oraz zachowania tradycyjnych masek oraz wyobraźni i kreatywności rzemieślników.

W mieście robi się naprawdę ciasno. Zwłaszcza w karnawałowy weekend główne uliczki wygladają niczym mrowiska, tylu jest wędrujacych ludzi.

Najwięcej atrakcji jest na placu Św. Marka, gdzie odbywaja się róznego rodzaju inicjatywy jak np. wybór najpiękniejszej maski. To tam znajdziemy licznych przebierańców, którzy chętnie pozują do zdjęć.

To także niesamowita okazja dla miłośników fotografii z odrobiną cierpliwości, gdyż można wykonać naprawdę unikatowe portrety. Na pewno nie będzie łatwo, bo inni fotografujący przepychają się łokciami, by wejść na pierwszy plan a zwykli ludzie ciagle wchodzą w obiektyw.

Ten niezwykły karnawał odbywa się od prawie 1000 lat. Pierwsze wzmianki dotyczą roku 1094, kiedy to pierwszy raz nazwano ten festiwal ,, Carnevale, ,czyli Karnawał. Dopiero w 1296 roku event stał się oficjalny i ogłoszony świętem.


Dawniej karnawał trwał aż 6 tygodni! Od lat obchody rozpoczynają się w lutym i trwają około 15 dni. W tym roku odbył się od 4 do 21 lutego.

Od samego początku karnawał cieszył się wielkim sukcesem zwłaszcza, że mogli w nim brać ludzie wszystkich klas społecznych. Maski to symbol wolności i transgresji, w pewien sposób zacierały się różnice pomiędzy biedotą a szlachtą, to czas kiedy biedni mogli poudawać szlachtę i przyjmować od nich ukłony i na odwrót.

Jak to bywa w życiu pod maskami kryły się także złodziejaszki, którzy czuli się jak w raju. Mogli kraść i być nierozpoznawalni. Dlatego w 1339 roku powstał dekret o nieużywaniu maski w godzinach nocnych, a mniej więcej 120 lat później zakazano też wchodzenia do świętych miejsc w maskach. Z czasem karnawał nabrał ogromnego prestiżu. Kostiumy i maski były coraz szykowne, a ich tworzenie stało się prawdziwym kunsztem. Nie każdego było stać na prawdziwe weneckie przebranie. W 1436 roku zarejestrowano nowy zawód ,,mascareri” czyli rzemieślnicy masek.


Karnawał wenecki jest autentycznym triumfem kolorów, folkloru i tradycji, wspaniałą paradą masek, kostiumów i postaci, ciągiem wydarzeń i inicjatyw, które ożywiają miasto przy dźwiękach muzyki i tańca.


Co tak naprawdę celebruje karnawał ?


2 lutego to Święto Dnia Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Zwyczajowo obchodzono w Wenecji dzień błogosławieństwa panien młodych, podczas którego w bazylice San Pietro di Castello wspólnie błogosławiono małżeństwa dwunastu panien, wybranych spośród najbiedniejszych i najpiękniejszych w mieście.

Korespondencja oraz fotografie Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *