Włochy /Dzieła sztuki Igora Mitoraja wystawione na sprzedaż

Igor Mitoraj jest niezwykle cenionym artystą, znanym głównie ze swoich oryginalnych i wyjątkowych rzeźb. Jego dzieła znajduja się w różnych zakątkach świata. Najwięcej jednak jest ich we Francji i Włoszech. W Toskanii, a konkretnie w Pietrasanta miał swoją pracownię i właśnie tam powstały jego pierwsze prace w brązie oraz rzeźby z białego marmuru z pobliskiej Carrary.

W Bolonii na ostatnich targach sztuki Arte Fiera były wystawione niektóre rzeźby artysty.

Po rozmowie z współwłaścicielem galerii Stefano Contini okazało się, że są na sprzedaż .W ten sposób dowiedzieliśmy się o dwóch galeriach, które posiadają dzieła Mitoraja .Pierwsza znajduje się w Wenecji ,,GALERII Contini ,, , druga zaś w Cortina d’Ampezzo o tej samej nazwie.

Przy okazji wizyty w Wenecji podczas karnawału postanowiłam odwiedzić galerię. Dwie sale Mitoraja znajdują się na pierwszym piętrze .W jednej wystawione sa rzeźby z brązu ,branzolety ,naszyjniki i szkice w drugiej zaś białe rzeżby.

Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że oprócz rzeźb wystawiono również szkice węglem i branzolety jego autorstwa.

CIEKAWOSTKĄ jest, że biżuteria była robiona i dawana jedynie w formie prezentu na różne okazje tylko dla osób z najbliższego grona artysty. GALERIA posiada dostęp także do odlewów , które nie zostały jeszcze wykorzystane przez samego artystę. Dlatego niektóre z dzieł zobaczyły światło dzienne dopiero po śmierci artysty, inne natomiast czekają by pokazać się światu.

Oto jak opisana jest sztuka polskiego artysty w galerii Contini:

,,Niezwykła sztuka Igora Mitoraja wynika z jego umiejętności płynnego łączenia przeszłości z teraźniejszością. Nie chodzi tu jednak o nostalgiczne spoglądanie w przeszłość, ani o zwykłą pracę filologiczną: fragmenty przeszłości, ciała i twarze przedstawione z zachowaniem proporcji, o typowo helleńskich rysach, stanowią punkt wyjścia do refleksji nad ponadczasowymi tematami, takimi jak miłość, pożądanie, kobiecość, ale także samotność i cierpienie.,,

Aneta Malinowska z współwłaścicielem galerii Stefano Contini

Korespondencja oraz djęcia – Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *