WSTRZYMAŁ SŁOŃCE, RUSZYŁ ZIEMIĘ – 550. lecie urodzin Kopernika

W tym roku mija 550. rocznica urodzin polskiego najsłynniejszego astronoma, ktòry dokonał epokowego odkrycia: Ziemia krąży wokòł słońca! Obalił panujacą wòwczas teorię geocentryczną.Pokazał wszystkim, że „POLAK POTRAFI”. Mikołaj Kopernik z Torunia, syn Mikołaja i Barbary Watzenrode zgłębiał naukę na uniwersytetach w Krakowie, Bolonii, Ferrarze i Padwie. Jego odkrycie było istną rewolucją jak na swoją epokę. Trzeba było mieć samozaparcie i intuicję,by dokonac tak wielkiego odkrycia. Znajomosć greki i łaciny była Mikołajowi przydatna,by korzystać z prac greckich naukowcòw. To te prace rozbudziły w nim ducha odkrywcy .

W gmachu Uniwersytetu Bolońskiego przy via Zamboni 33, w hołdzie polskiemu uczonemu jesienią 1936 postawiono popiersie. Przypomina wszystkim kto studiował na najstarszyum europejskim uniwersytecie i przyniósł chwałę uczelni.

Łaciński napis na cokole brzmi : „GLORIOSO FILIO MONUMENTUM HOC PATRIA RECREATA EX VOTO POLONIAE AMICORUM DECREVIT ATQUE POSVIT MENSE OCTOBRI MDCCCCXXXVI.”

Nie dziwi nas przeto fakt, że Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę, by rok 2023 zadedykować Mikołajowi Kopernikowi. To nazwisko powinni znać wszyscy mieszkańcy naszej planety. Dlatego też Polacy mieszkający w Emilii Romanii oraz Bolończycy nie mogli takiej okazji przegapić tak ważnego Jubileuszu.

Włoskie brzmienie nazwiska Kopernik to Copernico i dla tego mieszkańcy Pòłwyspu Apenińskiego uważają naszego astronoma za…swojego rodaka. Ze względu na nazwisko rodowe jego matki Watzenrode ,w latach czterdziestych ubiegłego stulecia hierarchowie Trzeciej Rzeszy uważali Go za Niemca. Zaraz na początku okupacji na warszwaskim pomniku polskiego astronoma władze niemieckie napis: MIKOŁAYOWI KOPERNIKOWI RODACY, zastąpili tablicą : DEM GROSSEM ASTRONOMEN NIKOLAUS KOPERNIKUS. Tę tablicę z niemieckim napisem ,z narażeniem życia usunął Alek Dawidowski, członek Szarych Szeregów tylko po to ,by uczcić godnie 469 rocznicę urodzin Astronoma i dać swiadectwo prawdzie,że Kopernik był Polakiem. Akcja ta się udała. Osiągnęła swój cel. Polacy przy każdej okazji utrzymują pamięć o tym wielkim Geniuszu .

Dnia 19 lutego Anno Domini 2023 w samo południe na Uniwersytecie przy Koperniku, zebrała się delegacja, by złożyć hołd astronomowi w dniu jego … 550 urodzin.

Zebranych powitała bardzo serdecznie i zabrała glos pani Danuta Trzaskowska prezes Stowarzyszenia „Nicolò Copernico”, główna organizatorka ewentu.Od ponad 30 lat ,od kiedy istnieje Stowarzyszenie dba o to,by trwała pamięć o naszym wielkim Rodaku,tu w Bolonii gdzie zdobywał gruntowne wykształcenie. Tu gdzie kiełkowały pierwsze jego idee, które doprowadziły go do tego czego dokonał dla Nauki.

W mowie powitalnej pani Prezes zacytowała fragment wypowiedzi Alberta Einsteina na temat Kopernika, przed ktòrym uczony chylił czoło podkreśląjac to czego On dokonał.

Nie można by było dzisiaj używać pojęcia rewolucja kopernikańska, gdyby Mikołaj nie dokonał epokowego odkrycia.I nie wydał drukiem pracy “ O obrotach sfer niebieskich”.

I dlatego słusznym był fakt, że Stowarzyszenie „ Nicolò Copernico” przyczyniło się do tego,by w sposób szczegòlny uczcić 550 lecie urodzin Patrona,którego noszą Imię.

W tej ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz miejskich,dyplomacji w osobie konsula honorowego RP w Bolonii, dyrektor liceum bolońskiego „ Nicolò Copernico” oraz niektòrzy licealisci, dyrektor Szkoły Polskiej im.”2 Korpusu Polskiego” w Bolonii wraz z pocztem sztandarowym tej polskiej placòwki.

Panią Danutę wspierało Stowarzyszenie „Via dell’Ambra” działające od 11 lat.

Ta współpraca między Stowarzyszeniem “Copernico” a “Via dell’Ambra” nawiązało się gdy w San Giovanni in Persiceto była organizowana wystawa o polskim astronomie. A zatem obecność Anny Pankowskiej z „Via dell’Ambra” nikogo nie dziwiła.

Uczniowie z uwagą słuchali pouczających przemòwień.To dla nich były nowe i interesujące argumenty,nie do znalezienia w szkolnych podręcznikach. Byli oni bardzo poruszeni i nie żałowali tego,że tu przyszli.

Po części oficjalnej, pod popiersiem Kopernika położono wieniec oraz kwiaty. Jubilat otrzymał gromkie brawa. Należały Mu się. Dla każdego uczestnika tej ceremonii pani Danuta przygotowała specjalny souvenir.Była to miła niespodzianka .Banknot z … Kopernikiem.

O profesjonalną sesję zdjeciową podczas tego ewentu zadbali Aneta Malinowska oraz Fausto Branchi ze Stowarzyszenia „Natura i Sztuka”. Komòrki też były w użyciu. Reasumując Kopernik sobie zasłużył na taka ceremonię w murach swojej dawnej Alma Mater,tu studiował gorliwie nad sformułowaniem swej nadzwyczajnej teorii o porządku panującym w Kosmosie.To On był tym,który „ WSTRZYMAŁ SŁOŃCE I RUSZYŁ ZIEMIĘ „.

A My Polacy możemy być tylko z tego dumni, bo „ POLSKIE WYDAŁO GO PLEMIĘ „.

Wiadomo, że nie każdemu Polakowi jest dane zgłębiać naukę czy zostać sławnym i tak jak Kopernik dokonywać niezwykłych odkryć. Natomiast każdy może, ku wspólnemu dobru, kierować się dewizą tego Wielkiego Uczonego i Wielkiego Polaka stosując ją w swoim życiu, bez względu na to czy mieszka się w kraju czy tez za granicą .A brzmi ona następująco i daje wszystkim do myślenia :

„ Nie ma obowiązkòw większych nad obowiązek względem Ojczyzny ,dla ktòrej nawet życie należy poświęcać”.

I na koniec raz jeszcze pragnę podziękować pani Danucie Trzaskowskiej, bo gdyby nie jej zaangażowanie i determinacja ten Jubilusz Kopernika zostałby pominięty w natłoku innych wydarzeń związanych z korowodami karnawałowymi pod auspicjami doktora Balanzone, znanej bolońskiej postaci. Dziękuję także tym wszystkim, ktòrzy odpowiedzieli z entuzjazmem na zaproszenie i wspòlnie uczczcili pamięć naszego Rodaka i zjawili się na via Zamboni 33.

Anna Pankowska – Stowarzyszenie „Via dell’Ambra”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *