Wynalazek uczniów z Rybnika wykryje zanik oddechu u noworodków

„Breath Detect Vest” to specjalna kamizelka, która monitoruje oddychanie dziecka chroniąc go przed śmiercią łóżeczkową. Zaprojektowali ją uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, a docenili jurorzy 13. edycji konkursu „Projektanci Edukacji. Od pomysłu do projektu” w którym swoje pomysły prezentowało ponad 500 zespołów z całej Polski. Teraz trwają pracę nad specjalną aplikacją, która pomoże w kontrolowaniu bezdechu u dorosłych.

Wynalazek został doceniony przede wszystkim za jego prostotę i skuteczność. Wymyślona przez uczniów kamizelka posiada specjalny czujnik, który wykrywa zmiany pola magnetycznego wywoływane poruszaniem się klatki piersiowej u dziecka i przekazuje sygnały na telefon rodziców dzięki sieci WiFi.

Uczniowie popularnego w Rybniku „Tygla” (Zespołu Szkół Technicznych), Kamil Machura, Eryk Kampka i Denis Niebiałek zainspirowali się problemem Ignasia, cierpiącego na bezdech senny syna ich znajomego. Rodzice chłopca wypróbowali różne urządzenia do monitorowania oddechu, ale żaden z nich nie był w pełni skuteczny. Jak tłumaczy koordynatorka szkolnego projektu, Aleksandra Kapuścińska, u Ignasia nie sprawdziła się ani mata do łóżeczka, ani specjalne urządzenie przypinane do ubrania.

Inne urządzenia tego typu są skuteczne tylko w łóżeczku (a przecież dziecko śpi także w innych miejscach), łatwo je też niechcący odpiąć, a ich wynik może zakłócać sen rodziców. Tymczasem kamizelkę zakłada się dziecku i zapina uniemożliwiając jej przesuwanie się. Zastosowane w niej magnesy neodymowe a także sprzężony mikrokontrolerem czujnik reagują na najbardziej delikatne ruchy klatki piersiowej zarówno na wdechu, jak i na wydechu. Gdy w tym samym czasie sygnał pola magnetycznego przestaje się zmieniać, jest to jbodziec, by wszcząć alarm.

Pomysłodawcy kamizelki chcą, by była łatwo dostępna i powszechnie stosowana. Dlatego zdecydowano, by nie zawierała czujników kontrolujących inne parametry życiowe dziecka, takie jak temperatura, ciśnienie czy natlenienie. Dzięki temu produkt może być nie tylko prostszy w obsłudze, ale i tańszy, będzie też uszyty z taniej, łatwej do utrzymania w czystości bawełny.

Pomysłodawcy kamizelki dla niemowląt (FOT.ZST w Rybniku/Facebook)

Kamizelka może pomóc w uchronieniu dzieci przed śmiercią łóżeczkową natychmiast alarmując rodziców o zaburzeniu oddychania. Przyczyną bezdechu u noworodków i niemowląt w pierwszych miesiącach życia jest niedojrzałość układu oddechowego. Jeśli bezdech trwa dłużej niż 21 sekund, może doprowadzić do zatrzymania pracy serca. Zazwyczaj dochodzi do tego podczas snu. Problemy z bezdechem występują także u dorosłych i również są bardzo niebezpieczne. Kamizelka jest obecnie testowana na dorosłych. Trwają także testy specjalnej aplikacji na telefon, która ułatwi odbieranie sygnałów informujących o zaburzeniach oddychania.

Projekt uczniów z Rybnika znalazł się wśród 39 nagrodzonych w obecnej edycji konkursu „Projektanci edukacji”, przeznaczonego dla nauczycieli i uczniów i poszukujących dofinansowania prac badawczych. Nagrodzono m.in. licealistów z Koła, którzy zaprojektowali specjalny czujnik do wykrywania zanieczyszczeń wody, uczniów z Jaworzna, którzy będą badać zanieczyszczenie powietrza w swojej okolicy, a także licealistów z Białegostoku, którzy chcą projektować roboty przydatne do rozminowywania Ukrainy. Na liście nagrodzonych jest także wiele innych projektów edukacyjnych i proekologicznych zgłoszonych prze zespoły szkolne w różnych grupach wiekowych.

Łączna pula nagród wynosi 84 tys. zł. Obecnie trwa drugi etap konkursu, w którym będzie oceniany sposób realizacji zgłoszonych wcześniej pomysłów, nagrodą będzie pięć Złotych Grantów o wartości 3 tys. zł każdy.

Tekst Jolanta Pawnik, dziennikarka i content menedżerka, autorka książek genealogicznych. Interesuje się historią, w swoich tekstach chciałaby przywrócić pamięć o ludziach, którzy tworzyli  polską naukę i kulturę.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2022 r.
*Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło DlaPolonii.pl
One thought on “Wynalazek uczniów z Rybnika wykryje zanik oddechu u noworodków

  1. Anna

    Super idea, ale czy ktoś sprawdził, jak pole elektromagnetyczne będzie oddziaływać na zdrowie noworodka?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *