„Iskry Niepodległej” – multimedialne widowisko na kołach wyrusza w Polskę

„Iskry Niepodległej” to multimedialne widowisko przedstawiające Polki i Polaków, których odkrycia i dorobek miały wpływ na rozwój świata i naszą codzienność. Ich indywidualne historie są elementem szerszej opowieści o Polakach, o naszych wartościach, wspólnocie i potencjale – tak o nowym projekcie Biura „Niepodległa” pisze jego dyrektor Wojciech Kirejczyk.

Widowisko rozpoczyna się od opowieści historycznej, której celem jest przybliżenie widzom faktów i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz wybitnych jednostek zaangażowanych we wzmacnianie polskiej tożsamości w kolejnych dekadach XX wieku. To podkreślenie ciągłości pokoleń, kierujących się wartościami obecnymi w naszym polskim „krwiobiegu” – jak wolność, solidarność, kreatywność – będzie się powtarzało w poszczególnych rozdziałach opowieści.

Widzom podczas spektaklu towarzyszy narratorka, przypominająca interfejs sztucznej inteligencji, analizująca twórczą energię i potencjał Polek i Polaków, których wynalazki i odkrycia miały wpływ na otaczający nas świat. Odbiorcy uczestniczą w wielowymiarowej, angażującej przygodzie, która przenosi ich do cyfrowej rzeczywistości.

Nie bez przyczyny duża część poruszonych w trakcie widowiska tematów dotyczy odkryć naukowych i wynalazczości. Zobaczymy między innymi polskiego naukowca Jana Czochralskiego, który opracował metodę krystalizacji monokryształów krzemu, stanowiącą podstawę wytwarzania półprzewodników niezbędnych do produkcji urządzeń elektronicznych. Dalsza narracja ukazuje innych przedstawicieli różnych dziedzin życia czy nauki i przez pryzmat ich dokonań odwołuje się do współczesności, przypominając, że ich zasługi nie są tylko odległym wspomnieniem, ale też mają ogromny wpływ na to, kim jesteśmy i jak wygląda nasza rzeczywistość.

Foto: DlaPolonii.pl

Uzupełnieniem treści historycznych są postaci współczesne, które biorąc udział w tym projekcie, niosą przesłanie, że każdy z nas może stać się iskrą zmieniającą oblicze nie tylko Polski, ale i całego świata. Jedną z nich jest podróżnik Marek Kamiński, który przypomina widzom, że jedyne ograniczenia to te stworzone przez nas samych i że to my, przekraczając granice własnego komfortu, jesteśmy w stanie tworzyć, wymyślać i odkrywać. „Iskry Niepodległej” są więc projektem nie tylko edukacyjno-kulturalnym, ale też w swoim założeniu mają charakter inspiracyjny w wymiarze indywidualnym. Dla nas, inicjatorów i autorów tego projektu, największą wartością jest to, że widowisko może stanowić motywację i bodziec do działania dla wszystkich, którzy je zobaczą.

Wykonane specjalnie na potrzeby tego projektu naczepy ekspozycyjne zostały wyposażone w szereg innowacyjnych rozwiązań dających możliwość przeżycia immersyjnego widowiska. Animacje komputerowe, dynamiczny ekran transparentny, poruszający się po ścianie ekranów analogowych, oraz kolejne rozdziały opowieści, z których każdy cechuje inny charakter obrazu (stworzony przy wsparciu sztucznej inteligencji), na długo zapadną w pamięć odbiorców. Wystawa wzbogacona jest też o udostępnione nam przez partnerów fizyczne eksponaty, które dopełniają merytoryczną linię narracji.

Poza widowiskiem, dla którego sceną są specjalnie przygotowane naczepy wystawiennicze, projekt uzupełnia aplikacja mobilna „Iskry Niepodległej”, wykorzystująca technologię rozszerzonej rzeczywistości. To również kompendium biogramów niemal stu postaci wybranych do projektu.

Po premierowym pokazie w Warszawie dwie naczepy ekspozycyjne ruszyły w ogólnopolską trasę, której szczegóły można śledzić na stronie www.iskryniepodleglej.pl Mamy nadzieję, że przygotowane widowisko będzie katalizatorem nowych odkryć i dokonań i że drzemiący w zwiedzających potencjał przyczyni się do budowy kolejnego stulecia niepodległej Polski.

Projekt Biura „Niepodległa” powstał dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wsparciu Grupy Orlen.

Tekst: Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”. Jest zaangażowany w kompleksową organizację i wsparcie wydarzeń i akcji zachęcających do wspólnego świętowania i upamiętniania wydarzeń budujących polską państwowość, a zwłaszcza w Projekty Biura „Niepodległa” prezentujące historię w nowoczesny sposób, wykorzystujące technologię w służbie kultury.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2022 r.
*Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło DlaPolonii.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *