Nasza Korespondentka ponownie nagrodzona w konkursie Senatu! Ewa Trzcińska laureatką „Drogi do polskości”

W Senacie 14 marca 2023 r. odbyła się ceremonia rozdania dyplomów w XVII edycji  Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla Dziennikarzy Polskich i Polonijnych.

-Odgrywacie Państwo niezwykle ważną rolę w utrzymywaniu relacji  Polonii i Polaków poza granicami z krajem oraz w podtrzymywaniu ducha polskości wśród tych, którzy w ferworze codzienności zdają się go trochę zatracać – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do laureatów konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych o Nagrodę Marszałka Senatu, dodając, że konkurs będzie kontynuowany bo „w Senacie RP oceniamy ten konkurs jako ważny element więzi, która łączy Polonię z macierzą”, dodając, że konkurs będzie kontynuowany.

-W naszej Izbie  bardzo doceniamy państwa prace, bo pomijając ich wysoki poziom profesjonalizmu mam sygnały z różnych środowisk polonijnych od Zachodu, od Kanady po Wschód, do Kazachstanu, że wasza praca, choć trudna, czasami prawie niemożliwa – w świetle toczącej się wojny w Ukrainie – jest przez ludzi doceniana. Dotarcie z dobrymi wieściami, z ciekawą historią, z fascynującymi losami naszych rodaków to jest rzecz absolutnie bezcenna i dlatego jesteśmy winni państwu podziękowanie i wdzięczność za to, co robicie – dodał Marszałek.

Tegoroczny konkurs był zatytułowany „Drogi do polskości” i miał pokazać historie osób, które zagubiły polskie korzenie żyjąc poza granicami, ale w pewnym momencie je odnajdują i nawet w kolejnych pokoleniach zaczynają czuć się Polakami. Na pytanie, jak wpłynęło to na ich życie, na relacje z Polską, jak to się stało, że wracają do polskości odpowiadają nagrodzone prace

Pan Marszałek wręczając mi dyplom powiedział, że powinnam napisać książkę, bo temat jest fascynujący. Rzeczywiście jest – Anna, bohaterka mojego reportażu jest osobą niezwykłą, przez wiele lat mająca tylko obywatelstwo włoskie, po śmierci swojego ojca, żołnierza Armii Andersa, poczuła, że musi dbać o pamięć tych wszystkich żołnierzy jak jej ojciec, Polaków, którzy walczyli za świat, w którym ona mogła potem dorastać. Jak sama powiedziała – odezwała się w niej polska krew… Teraz mając obywatelstwo polskie działa bardzo czynnie w organizacjach polonijnych. Z tego miejsca chciałabym jej podziękować za okazane mi zaufanie, a portalowi Polacy We Włoszech za możliwość opublikowania tekstu – powiedziała Ewa Trzcińska podczas uroczystości rozdania nagród.

W XVII edycji jury przyznało 4 nagrody – I nagrodę, II nagrodę, dwie równorzędne III nagrody i wyróżnienie.

I nagrodę otrzymała – Ewa Szkurłat-Adamska za reportaż radiowy pt. Pogoń za przyszłością wyemitowany w Radiu Kraków. Reportaż o reaktywowanym, legendarnym klubie sportowym Pogoń Lwów i roli, jaką odegrał kiedyś i jaką odgrywa dziś w kształtowaniu polskiej tożsamości i patriotyzmu. Bardzo ciekawe spojrzenie na temat konkursu przez pryzmat odrodzenia klubu sportowego. Reportaż ukazuje jak wznowienie działalności tego klubu wpłynęło na odrodzenie polskości we Lwowie. Bycie klubowiczem to nie tylko sport, to dbanie o polskość, rywalizacja sportowa w koszulkach z polskimi napisami, to pamięć o tych sportowcach, którzy odeszli – dbałość o ich groby. Jak kiedyś tak i teraz klub integruje polską młodzież we Lwowie, uczy historii Polski. Dróg do polskości jest w tym reportażu wiele, tak jak wielu jest bohaterów. W trudnych wojennych czasach klub pozwala zapomnieć o wojnie i tym samym niesie pomoc młodym uchodźcom z głębi kraju. Reportaż bogato ilustrowany rozmowami z członkami klubu, historykami z IPN, a także nagraniami archiwalnymi i przedwojennymi piosenkami o Lwowie.

II nagrodę przyznano Dorocie Jaśkiewicz-Łebek (dziennikarka niezależna)  za reportaż radiowy pt. Impulsy albo… Gdyby nie Michał umieszczony na platformie internetowej (platforma streamingowa). Radiowy reportaż pokazuje poszukiwanie i odnajdywanie polskości przez Polaków na Wileńszczyźnie. Z reportażu wynika, że polskość ma się dobrze na Wileńszczyźnie. Kwitnie w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, w działaniach Klubu Włóczęgów Wileńskich – do takiego klubu należał niegdyś Czesław Miłosz. I tak jak kiedyś nie chodzi tylko o wędrówkę fizyczną, ale także o wędrówkę duchową.  Różne były losy bohaterów reportażu – od kształcenia się w rosyjskiej szkole i uczelni, po walkę o polską pisownię swojego nazwiska czy powroty z dalekiego świata z tęsknoty za Wilnem. Drogi do polskości bohaterów reportażu są barwne i niezwykłe. Wiodły przez Wielką Brytanię, Szczecin i Karkonosze.

III nagrodę dostała nasza korespondentka Ewa Trzcińska za reportaż prasowy Kręta droga do polskości, opublikowany na naszym portalu.  Reportaż prasowy o tym, jak historia kampanii włoskiej II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa nakłada się na życie bohaterki i jak je zmienia. Córka żołnierza generała Andersa osiadłego we Włoszech po wojnie, dopiero po śmierci ojca, pragnie poznać jego historię, zrozumieć go i pielęgnować pamięć o nim i o innych żołnierzach Armii Andersa. Jak sama mówi: „to nie był powrót do polskości – bo nigdy nie czuła się Polką – to było odkrycie polskości.

III nagrodę dostała także Anna Dąbrowska (dziennikarka niezależna) za wywiad prasowy pt.  Jestem głosem tych, którzy go nie mieli – rozmowa z piosenkarką Katy Carr” opublikowany w Polonijnej Agencji Informacyjnej. To rozmowa, która pokazuje, jak pod wpływem impulsu – zdjęcia, zmienia się życie piosenkarki, jak odnajduje, zagubione polskie korzenie. Piosenkarka odkrywa losy swojej rodziny, angażuje się w działalność na rzecz Polski, promuje i popularyzuje historię Polski przez piosenki, które pisze i wykonuje.

Wyróżnienie otrzymała Joanna Sikora za reportaż radiowy To jestem ja –Helena Abramowicz wyemitowany w Polskim Radiu Białystok o piosenkarce i kompozytorce, która opowiada, że w rodzinnym domu, na dzisiejszej Białorusi rodzice bali się mówić, że są Polakami. To reportaż o silnej potrzebie poczucia tożsamości narodowej, gdzie bohaterka reportażu sama mówi, że im głębiej wchodziła w polską kulturę, tym bardziej czuła, że to jej kultura.

Linki do informacji podanych przez Senat RP tutaj oraz tutaj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *