„Nie hejtuję – motywuję” w szkole

Współczesna młodzież musi mierzyć się z wyjątkowo dużą presją ze strony otoczenia. Oczekiwania rodziców, nieustanne porównywania z gwiazdami show- biznesu, anonimowe ataki w Internecie, wykluczenie społeczne… Jak pomóc młodym ludziom mierzyć się z tymi toksycznymi zjawiskami? Nieocenionym wsparciem jest akcja „Nie hejtuję – motywuję” z sukcesem przeprowadzana w wielu polskich szkołach!

Zamość, Pruszków, Warszawa… W całej Polsce można wskazać wiele miast, w których dochodzi do aktów przemocy wśród nastolatków. Krążące po sieci filmiki z drastycznymi scenami, doniesienia o pobiciach czy śmierci szokują. Coraz częściej można też odnotować ataki hejterskie, za którymi stoi młodzież i które wymierzane są w rówieśników w jakimś stopniu odstających od grupy. Na efekty takich działań nie trzeba długo czekać: rośnie liczba przypadków zachorowań na depresję, samookaleczeń a nawet prób samobójczych…

– Dominik Kuc z Fundacji „GrowSpace” w jednym z wywiadów przyznał, że w całym roku 2022 padł rekord: podjęto 2031 prób samobójczych. Aż 150 z nich zakończyło się zgonem. To wzrost o 150% w stosunku do roku 2021.  Z danych policji wynika, że najmłodsze dzieci, które podjęły próby samobójcze w ubiegłym roku miały 7-12 lat – mówi Ilona Adamska,  pomysłodawczyni kampanii. – Fundacja powołuje się na dane przekazane przez komendy wojewódzkie policji w całym kraju oraz Komendę Stołeczną Policji. Statystyki obejmują tylko te przypadki, które zostały zarejestrowane przez policję. Służby mundurowe o wielu z nich mogą nie wiedzieć.  WHO szacuje, iż za każdą zarejestrowaną próbą samobójczą jest ok. 100-200 prób, które nie są rejestrowane.

Często młodzież nie wie nawet, gdzie można znaleźć pomoc. W świecie dorosłych coraz trudniej o autorytety, rodzice są zapracowani i nie zawsze mają czas i ochotę na rozmowę z własnym dzieckiem, osobowości że świata mediów często prezentują rzeczywistość, w której nie ma miejsca na niedoskonałości. Dlatego tak ważne jest, by przypominać młodym ludziom, że nie są skazani tylko na siebie, że mogą skorzystać z realnego wsparcia w sytuacji, gdy ktoś stosuje wobec nich przemoc – jawnie lub anonimowo, działając pod płaszczykiem Internetu. Jedną z takich prób niesienia pomocy jest ogólnopolska kampania „Nie hejtuję – motywuję”, której organizatorem jest Europejski Klub Kobiet Biznesu.

– W ciągu ostatnich 6 miesięcy odwiedziłam z psychologiem i pedagogiem Katarzyną Kukielińską i Anną Stępień-Kraską 31 szkół. Ponad 3600 uczniów wzięło udział w naszych warsztatach i pogadankach na temat hejtu i poczucia wartości. Wystąpiłam z akcją na 5 dużych konferencjach dla kobiet promując kampanię m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Koluszkach, Radomiu, Ciechanowie i Połańcu (łącznie w wydarzeniach wzięło udział prawie 1000 kobiet!). Każde z tych spotkań dało mi niesłychaną energię do działania, ale też każdy z tych aspektów był potwierdzeniem słuszności podjętych przez nas działań – podkreśla pomysłodawczyni projektu.

Tym, co wyróżnia kampanię „Nie hejtuję – motywuję” na tle innych akcji jest fakt, że młodzież otrzymuje tu realne wsparcie i ogromną dawkę pozytywnej energii. Budzące zgrozę dane, przerażające statystyki, to motywy, które często pojawiają się na tego typu spotkaniach. Nie przekonują one młodych ludzi, którzy potrzebują zrozumienia, wsparcia i akceptacji. Spotkania „Nie hejtuję – motywuję” pomagają stworzyć nawzajem motywującą się wspólnotę wśród uczniów. Mając takie wsparcie, łatwiej przecież pokonać hejterów!

Spotkania w ramach kampanii dają też wiele praktycznych wskazówek dotyczących szukania pomocy i… dają wiele do myślenia samym sprawcom hejtu. Każdy, komu wydaje się, że Internet zapewnia anonimowość, a za uporczywe nękanie nie ma kary, po spotkaniach z Iloną Adamską i zaproszonymi przez nią specjalistkami, przekonuje się, że jest w błędzie!

Kampania „Nie hejtuję – motywuję” zyskała spory rozgłos. Echa tych spotkań dotarły do wielu instytucji, którym leży na sercu dobro młodych ludzi. Efekt to zdobycie patronatu honorowego Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz 5 Marszałków (Dolnego Śląska, Podlasia, Podkarpacia, Pomorza i Mazowsza). Samą akcją zainteresował się też Parlament Europejski, który objął patronatem honorowym I Forum Kobiet, które poświęcone jest zjawisku hejtu w biznesie (spotkanie odbędzie się 24. marca w Łodzi).

27. lutego ruszyła 2. edycja projektu ‘”Nie hejtuję – motywuję” w placówkach edukacyjnych. Czy walka ze szkolnym obliczem fali nienawiści będzie wygrana? Wierzymy, że tak!

Więcej o kampanii TUTAJ.

Tekst: Joanna Bielas
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *