40. rocznica telefonu komórkowego. 6 marca 1983 roku sprzedano pierwszy telefon komórkowy.

Wynalezienie telefonu komórkowego było krokiem milowym w historii ludzkości. Możliwość rozmowy z dowolnego miejsca na świecie zmniejszyła dystans między osobami, których dzieliły nawet tysiące kilometrów. Pierwsze modele telefonów pochodzą z 1946 roku od firmy Bell System; ich waga sprawiała, że były niewygodne w obsłudze  (telefon ważył około 36 kilogramów). W latach siedemdziesiątych telefonia komórkowa ograniczała się do telefonów instalowanych wyłącznie w samochodach. 

Był 3 kwietnia 1973 roku kiedy w Nowego Jorku wykonano pierwszy telefon komórkowy. Jednym z bohaterów tej historycznej chwil, która odmieniła nasze życie, był amerykański inżynier i badacz Martin Cooper. To on podczas pierwszego w historii bezprzewodowego połączenia powiedział: „My w Motoroli to zrobiliśmy, telefonia komórkowa jest teraz rzeczywistością”, wykonując ponadto pierwszą „mobilną” rozmowę telefoniczną z prototypowej Motoroli DynaTAC w Nowym Jorku, na Szóstej Alei, przed hotelem Hilton. Telefon był skierowany do Joe Engela, który pracował w Bell Laboratories AT&T i pracował nad podobnym projektem; Cooper poinformował swojego przyjaciela i rywala, że ​​mu się udało: w Motoroli udało się przełożyć marzenie na rzeczywistość. Ale dopiero około 10 lat po tej pierwszej rozmowie wynalazek zyskał szerszą publicznością dzięki przydzieleniu pierwszych częstotliwości. To 40 lat temu, 6 marca 1983 roku rozpoczęłą się era telefonów, Motorola wyprodukowała pierwszy komercyjny model, ewolucję prototypu sprzed dziesięciu lat: jest to DynaTAC 8000X, ważący 793 gramy, sprzedawany za 3995 dolarów (około 9500 dzisiaj); koszt był wysoki, ale sprzedaż telefon komórkowego wynosiła ponad 300 000 egzemplarzy. Mimo to, że nie mieścił się do kieszeni, był bardzo nieporęczny i nie miał zasięgów dzisiejszych smartfonów, ale był wyróżnikiem wśród ludzi zamożnych. Świadczył o wysokim statusie społecznym i pokaźnym majątku.

Foto Pixabay

Wiele osób ironicznie nazywało go „domofonem” lub „ceglanym” ze względu na swoje rozmiary. Najważniejszym założeniem, jakie przyświecało jego twórcy było przypisanie telefonu komórkowego nie do miejsca, ale do osoby. Wiele osób mówi, że ” bez smartfona było lepiej”.

Foto Pixabay

Bez wątpienia ewolucja telefonów komórkowych, której kulminacją były narodziny smartfona, zmieniła nasze relacje osobiste oraz nasze życie zawodowe. Dziś istnieją aplikacje do wszystkiego, od najbardziej trywialnego kalendarza po rezerwację jedzenia w domu, od nagrywania i słuchania muzyki po prawdziwe zarządzanie firmą.

Foto Pixabay

DynaTAC, tzw. ceglany telefon, był również telefonem komórkowym Gordona Gekko, granym przez Michaela Douglasa, w Wall Street Olivera Stone’a (1987), którego akcja toczy się w 1985 roku.
Pierwszy proto-smartfon pochodzi z 1994 roku; to Simon IBM, wyposażony w monochromatyczny ekran dotykowy i różne zaawansowane funkcje (kalendarz, książka adresowa, kalkulator, poczta elektroniczna itp.). Jednak jednym z najpopularniejszych modeli telefonów komórkowych wszechczasów była Nokia 3310 GSM, wprowadzona na rynek w 2000 roku, nazywana par excellence niezniszczalną komórką. W 2007 roku wreszcie pojawił się na rynku pierwszy iphone, obiekt prawdziwego kultu (Kleinman 2013). Ze smartfonem zawsze w kieszeni możemy „podbić świat” i mieć prawie wszystko od ręki. 

Foto Pixabay

Dzisiejsze urządzenia mobilne i nowe smartfony, oprócz rozmów głosowych, pozwalają nam robić o wiele więcej rzeczy. Nieustanna ewolucja w telekomunikacji i ogólnie w sektorze komunikacji, pozwola nam prowadzić rozmowy wideo, rozmowy grupowe i co więcej tworzyć spotkania, planować je i do nich dołączyć na telefonie. I kto wie, co jeszcze przyniesie przyszłość.

Tekst: Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *