Elektryczne sterowanie drzwiami bagażnika samochodu

W tym artykule przybliżymy tematykę związaną z elektrycznym otwieraniem klapy bagażnika. Wprawdzie mamy już wiosnę, ale w Polsce są jeszcze czasem chłodne poranki. Również we włoskich górach są przymrozki. Zdarza się więc, że pneumatyczne sprężyny gazowe pokrywy bagażnika nie radzą sobie dobrze z temperaturami poniżej zera. Według auto-swiat.pl sprężyny gazowe nie powinny być pomijane ponieważ właśnie przypadku niskich temperatur powietrza mechanizm elektrycznego otwierania klapy może ulec usterce i będziemy zmuszeni do otwierania bagażnika za pomocą siły naszych rąk.

Foto Pixabay

Elektryczna klapa bagażnika umożliwia elektroniczne otwieranie lub odblokowywanie tylnej klapy samochodu. Otwiera się ona za naciśnięciem przycisku, a kierowca nie musi jej mechanicznie otwierać kluczykiem. Taka opcja jest już standartem w droższych modelach aut.


Jeśli mowa o elektrycznym napędzie pokrywy bagażnika to najczęściej mamy do czynienia z tłokowym siłownikiem liniowym, w którym jedna część wysuwa się z drugiej. Według danych na stronie Iparts istnieją siłowniki z tłoczyskiem, w których jedna część (tłoczysko) wysuwa się z nieruchomej części stałej (m.in. siłowniki ze śrubą trapezową, kulową lub wałeczkową. Są też siłowniki jednostronnego działania (pchające lub ciągnące), dwustronnego działania, siłowniki z mocowaniami osiowymi lub z tylnym mocowaniem bocznym, tłoczyska jedno- lub wielosekcyjne (teleskopowe)). Jako ostatnie należy wymienić siłowniki beztłoczyskowe działąjące w ten sposób, że po śrubie napędowej przemieszcza się wózek, do którego mocuje się poruszany element.

Szczególną uwagę na elektryczne otwieranie klapy auta należy brać kiedy panują niskie temperatury powietrza (wtedy płyn roboczy może stracić swoje właściwości). Najlepiej otwierać ją kiedy nasze auto jest już rozgrzane. Zepsucie elektrycznego napędu pokrywy bagażnika będzie oznaczać niezdolność utrzymania otwartej pokrywy bagażnika przez siłownik. Uszkodzenie mechanizmu może nastąpić podczas szarpania. Jak podaje strona Top części zamienne ciśnienie wewnątrz komponentów gwałtownie wzrasta, co może doprowadzić do ich uszkodzenia. Trzeba również uważać na to, by nie uderzać w części, gdyż mogą ulec deformacji. To z kolei sprawi, że nie będzie możliwe utrzymanie bagażnika w pozycji otwartej. Nie można siłowo przyspieszać zamykania pokrywy bagażnika, gdyż grozi to usterką. Jeśli wszystko działa prawidłowo to nie powinno się próbować ręcznie zamykać ani otwierać klapy.

Sprężyn gazowych nie da się naprawić. Jest prawdopodobne, że uszkodzenie komponentów spowoduje wyciek płynu roboczego. W związku z tym, że gaz znajdujący się w tym mechanizmie jest pod wysokim ciśnieniem, istnieje prawdopodobieństwo obrażeń. Należy więc bardzo uważać jeśli zaistnieje usterka i wyciek płynu, o którym mowa powyżej.

Foto Pixabay


Jakie istnieją opcje instalacji? Po pierwsze kilka godzin przed wymianą mechanizmu należy spryskać śruby specjalnym preparatem odrdzewiającym, dzięki czemu łatwo będzie odkręć zapieczone nakrętki. Do instalacji będzie potrzebny klucz oczkowy lub nasadowy o odpowiedniej średnicy oraz płaski śrubokręt. Trzeba pamiętać, że siłowniki wymienia się pojedynczo. Ponownie powołując się na cenne informacje ze strony Auto świat, że istnieją rozwiązania, w którym z jednego końca sprężyny są otwory na śruby mocujące siłownik do karoserii, z drugiej zaś element wciskany jest na bolec zakończony kulką. Odkręcenie śrub prawdopodobnie nie sprawi wielkich problemów. Niestety zdjęcie drugiej końcówki z kulki może być skomplikowane. Istnieją na rynku samochodowym blaszki blokujące. Należy je odpowiednio podważyć płaskim śrubokrętem dzięki czemu bez problemu zdjejmiemy końcówkę siłownika. W związku z tym, iż pierścień blokujący znajduje się we wewnątrzu konstrukcji, niezbędne będzie odkręcenie bolca i nacięcie końcówki sprężyny piłą do metalu. Ze względu na niezbyt proste działania najlepiej byłoby jednak, żeby instalacją zajął się wyspecjalizowany warsztat samochodowy.

Jeśli w aucie zauważymy, że zaczynają się problemy z podnoszeniem drzwi bagażnika, a sprężyny gazowe przestają sobie radzić z ich utrzymaniem w pozycji otwartej, należy od razu zająć się zakupem nowych siłowników. By dowiedzieć się czegoś więcej możesz przeczytać o zasadzie działania i wymianie napędu na stronie topczescizamienne.pl


Wymianą siłowników można zająć się we własnym zakresie, gdyż są one w aucie łatwo dostępne. Natomiast by mieć całkowitą pewność, że zostały one zainstalowane w prawidłowy i bezpieczny sposób, lepiej zwrócić się do warsztatu samochodowego i osób, które od lat specjalizują się w naprawie aut.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *