W Londynie na podstawie książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” został zrealizowany spektakl teatralny

Powieść polskiej noblistki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została doceniona również przez twórców teatralnych z Wysp Brytyjskich, którzy postanowili stworzyć jej teatralną adaptację która stanowi – jak piszą twórcy londyńskiego spektaklu- „potężne i przekonujące połączenie thrillera noir i ekomanifestu”.   Spektakl teatralny zorganizowany przez międzynarodową objazdową grupę teatralną Complicité, założoną w 1983 roku w Londynie. Został on w specjalny sposób skierowany do społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii. Przedstawienie spektaklu „Drive Your Plow Over the Bones of the Dead” na podstawie książki Olgi Tokarczuk odbyło się w londyńskim Barbican Centre. Powieśc w języku polskim ukazała się w 2009 roku, a na język angielski została przetłumaczona dziewięć lat później przez Antonii Lloyd-Jones.

Sztuka wystawiana jest na brytyjskich scenach teatralnych z wielkim entuzjazmem i dzięki wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Londynie postanowiono, że w ramach tournee, cztery spektakle  będą dodatkowo opatrzone napisami w języku polskim, co ma na celu umożliwienie dotarcia do jak najszerszego grona polskiej publiczności.

Akcja książki rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej zachwycającej czytelnika siłą tworzącej ją natury, prawie niedostępnej, mało przyjaznej i powoli opuszczanej przez jej mieszkańców. To tutaj mieszka bohaterka książki; Janina Duszejko, kobieta która na łonie natury tłumaczy poezję Williama Blake’a, a w wolnym czasie praktykuje astrologię i dogląda domów porzuconych przez właścicieli, którzy wyjechali z Kotliny Kołodziej. W dziewiczej naturze, gdzie króluje spokój i cisza, zaczynają nagle jeden po drugim ginąć mężczyzni -myśliwi. To właśnie Duszejko sugeruje, że okoliczne zwierzęta mszczą się na swoich oprawcach.

Noblistka swoją powieścią stworzyła niezwykły świat, który przemawia do człowieka przez naturę.

Olga Tokarczuk po obejrzeniu spektaklu w Londynie powiedziała: 

” Nigdy nie widziałam czegoś tak zachwycającego”. 

Foto: Olga Tokarczuk podczas prezentacji filmu „Pokot”. 2017 rok. Autor Martin Kraft, Wikipedia

.

Pierwsze z tych czterech spektakli skierowanych do polskich widzów odbyło się na początku marca w Oxfordzie, drugim było w Barbican Centre, zaś kolejne zaplanowane są na 19 kwietnia w teatrze The Belgrade w Coventry i 29 kwietnia w centrum The Lowry w Salford.

Reżyserem sztuki „Drive Your Plow Over the Bones of the Dead” jest Simon McBurney, jeden z założycieli i dyrektor artystyczny grupy Complicite.Po Wielkiej Brytanii grupa Complicite będzie ją prezentować w Recklinghausen w Niemczech oraz w Luksemburgu, Budapeszcie, Wiedniu, Amsterdamie i Paryżu. Czekamy na nią w Polsce i we Włoszech.

Po prostu warto przeczytać…. i zobaczyć.

Tekst Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *