Watykan: Polonijne czuwanie modlitewne

W Niedzielę Palmową, w dniu 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, o g. 21.00 w Watykanie na czuwaniu modlitewnym zgromadziła się włoska polonia. Obecni byli dyplomaci – Pani Anna Maria Anders, Ambasador RP w Rzymie oraz Pan Adam Kwiatkowski, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, duchowni, siostry zakonne, świeccy – w tym studenci z duszpasterstwa akademickiego oraz uczniowie ze szkół polonijnych.

Pierwotnie spotkanie miało odbyć się na Placu św. Piotra, jednak ze względu na intensywne opady deszczu zostało przeniesione do otaczającej go Kolumnady Berniniego. Szacuje się, że pomimo złych warunków pogodowych, w modlitwie uczestniczyło ok. 500 osób.

Na początku czuwania został odczytany, w języku polskim oraz włoskim, fragment z ewangelii według św. Mateusza (16, 24-28), który mówi o warunkach naśladowania Jezusa. Następnie, podczas różańca, przywołano obszerne fragmenty z przemówienia św. Jana Pawła II wygłoszonego do młodzieży, dokładnie 25 lat temu (2 IV 1998 r.), na Placu świętego Jana na Lateranie. Posłużyły one jako medytacje do tajemnic bolesnych. Myślą przewodnią wyżej wspomnianego przemówienia, była symbolika krzyża — znaku miłości, przebaczenia i nadziei. „Jeżeli Krzyż zostaje przyjęty, przynosi zbawienie i pokój, jak to ukazują liczne piękne świadectwa młodych chrześcijan. Bez Boga Krzyż nas przygniata; z Bogiem daje nam odkupienie i zbawienie” – wskazywał św. Jan Paweł II. Pierwsza tajemnica różańca była odmawiana w języku włoskim, kolejne w języku polskim.

Czuwanie poprowadzili m. in. duszpasterze polonijni oraz studenci z Duszpasterstwa Akademickiego działającego przy kościele św. Stanisława BM na via delle Botteghe Oscure 15. Śpiew był animowany przez chór Gaudium Poloniae.

Modlitwie towarzyszyło hasło: Jesteśmy!

Jesteśmy, by wyrazić Panu Bogu naszą wdzięczność za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.

Jesteśmy, by dać świadectwo prawdzie o wielkości i uczciwości Papieża Polaka.

Jesteśmy, by odpowiedzieć na zachętę św. Jana Pawła II do odkrycia w Krzyżu orędzia miłości i przebaczenia i zaniesienia go do wszystkich części świata.

Polonijne czuwanie modlitewne zostało zorganizowane przez Duszpasterstwo Polaków w Rzymie zgromadzone przy kościele św. Stanisława BM, przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy i przy kościele św. Mikołaja w Ostii, a także przez watykańską Fundację Jana Pawła II.

Tekst i fotografie od Księdza Tomasza Jarosza
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *