Dzień Polonii Rzymskiej

Już wkrótce odbędzie się wielkie wydarzenie polonijne w Rzymie. Do maryjnego Sanktuarium Divino Amore, przy Via del Santuario 10, w sobotę, 6 maja br. przybędą Polacy oraz rodziny polsko-włoskie. Spotkanie rozpocznie się o g. 13.30 nabożeństwem majowym, następnie będzie sprawowana Msza Święta. Po zakończeniu części liturgicznej, na terenie przyległym do Sanktuarium, jest planowany festyn. W programie przewidziane są występy muzyczne, taneczne, zabawy i konkursy z nagrodami dla najmłodszych, mecz piłki nożnej „duchowni vs świeccy”, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i biesiadnych. Podczas festynu gościnnie wystąpi Krakowski Teatr Komedia.

Z inicjatywą I Dnia Polonii Rzymskiej wyszła wspólnota duszpasterska zgromadzona przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie. Na zaproszenie do współorganizowania wydarzenia, z którym zwrócił się ks. Paweł Ptasznik, rektor kościoła i kapelan Polaków w diecezji rzymskiej odpowiedziało pozytywnie 29 różnych instytucji polonijnych: Konsulat RP w Rzymie, wspólnoty duszpasterskie, Szkoły Polskie, stowarzyszenia oraz przedsiębiorstwa. W pracach organizacyjnych aktywnie uczestniczy Pani Agata Ibek-Wojtasik, konsul RP w Rzymie.

Foto Jan Rzepka

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Pani Anna Maria Anders, Ambasador RP w Rzymie, Pan Adam Kwiatkowski, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Pan Artur Pollok, Ambasador RP przy ONZ w Rzymie.

Głównymi celami Dnia Polonii Rzymskiej są: dziękczynienie Bogu za dar Ojczyzny oraz modlitwa o Jej pomyślność; spotkanie rodzin, integracja międzypokoleniowa Polonii włoskiej żyjącej w Rzymie oraz okolicach; współpraca oraz prezentacja różnych organizacji, stowarzyszeń, instytucji Polonijnych, którym bliskie są wartości chrześcijańskie; promocja kultury Polonii włoskiej; w aspekcie historycznym podkreślenie roli Polonii włoskiej w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz udzielanej pomocy w najtrudniejszych chwilach dla kraju.

Jak już zostało wspomniane powyżej, spotkanie polonijne odbędzie się 6 maja. Jest to pierwsza sobota po Dniu Polonii i Polaków za granicą, który obchodzony jest 2 maja oraz sobota poprzedzającą liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Biskupa i Męczennika, które jest obchodzone w kościele katolickim w Polsce 8 maja. Św. Stanisław jest patronem rzymskiego kościoła przy via delle Botteghe Oscure 15 – najstarszego polonijnego ośrodka duszpasterskiego na świecie (działa od 1578 roku).

Organizatorzy I Dnia Polonii Rzymskiej:

– Konsulat RP w Rzymie,

– Polska Wspólnota Rzymsko – Katolicka przy kościele św. Stanisława B. M. w Rzymie,

– Polska Wspólnota Rzymsko – Katolicka przy Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy w Rzymie,

– Polska Wspólnota Rzymsko – Katolicka przy kościele św. Mikołaja w Ostii,

– Kolegiata św. Tomasza z Villanova w Castel Gandolfo,

– Papieski Instytut Studiów Kościelnych,

– Szkoła Polska im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie,

– Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Rzymie z siedzibą Ostii,

– Katolicka Polska Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława B. M. w Rzymie,

– Związek Polaków we Włoszech,

– Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Biały Orzeł” z Florencji,

– Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne,

– Polonijna Rada Rodziny,

– Sklep Polski „Karolek”,

– Sklep Polski „U Michała”,

– Stowarzyszenie „Apolonia” z Termoli,

– Stowarzyszenie „Insieme”,

– Stowarzyszenie Komitetu Polonijnego we Włoszech,

– Stowarzyszenie Kulturalne „Trykot – Teatr Polski”,

– Stowarzyszenie „Le Rondini”,

– Stowarzyszenie „Polska w Sercu”,

– Stowarzyszenie Polsko – Włoskie w Rzymie,

– Stowarzyszenie „Totus Tuus – promocja słowa św. Jana Pawła II”,

– Stowarzyszenie Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich,

– Wspólnota polska z Caserty,

– Wspólnota polska z Ladispoli,

– Zespół folklorystyczny Czerwone Maki.

Patron medialny:

– Videopyja,

– Portal młodzieżowy „Polonia to My”,

Wszystkie stowarzyszenia, organizacje, przedsiębiorstwa, instytucje polonijne, które chciałyby włączyć się w organizację Dnia Polonii Rzymskiej prosimy o kontakt mailowy – [email protected].

Tekst: Stanisław Nocuń
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *