Polki są wykształcone i świetnie zorganizowane. Wiele z nas łączy pracę zawodową na odpowiedzialnym stanowisku z wychowywaniem dzieci. Jednak, jak wynika z raportu „Jesteś ekspertką! Uwierz w to!” nie mamy dobrego samopoczucia na własny temat.
Ola Gościniak znana jako Jestem Interaktywna od lat wspiera kobiety w zarabianiu na dzieleniu się wiedzą. Jest mentorką i motywatorką. Postanowiła przeprowadzić badania pokazujące co kobiety myślą same o sobie. Oficjalna premiera wyników sondażu odbędzie się 19 lipca – podamy wtedy link do pobrania badania, jak też przeprowadzimy wywiad z Olą Gościniak, pokazujący w szczegółach omawianą problematykę.
.

.
Już dziś możemy powiedzieć, że w badaniu wyszło, że:
Kobiety boją się porażki i podważenia ich kompetencji
Przed dzieleniem się wiedzą z innymi, kobiety większości powstrzymuje obawa przed hejtem, podważeniem kompetencji i krytyką. Polki zwracają uwagę także na swój wygląd, nie są dostatecznie pewne siebie. Jak wynika z raportu, ponad 60% ankietowanych kobiet z wykształceniem wyższym obawia się, że ich wiedza i kompetencje nie są wystarczające do publicznego dzielenia się wiedzą. Aż 63% ankietowanych kobiet boi się krytyki swoich kompetencji.
.

.
Lęk przed porażką odczuwa większa część ankietowanych kobiet z wykształceniem wyższym – 62% z wykształceniem licencjackim (107 ze 171), 57% ankietowanych z wykształceniem magisterskim (401 na 702), oraz 60% (32 osoby z 53) z wykształceniem doktorskim.
Z przeprowadzonego badania wynika, że kobiety w Polsce nie czują się ekspertkami, zaledwie 120 kobiet z 1019 (11%) uznało się za ekspertkę na 5. Aż 418 (41%) z ankietowanych chce się dzielić wiedzą, ale zwleka. Często podawanym powodem jest brak wystarczającej wiedzy. Jednak 62% (654 z 1019) kobiet zaznaczyło ma problem z zarabianiem na wiedzy, bo uważa, że ich usługa musi być idealna.
.

.
W przygotowaniu badania oraz jego opracowaniu zaangażowana była Janina Bąk – specjalistka od badań statystycznych. W badaniu udział wzięło 1019 kobiet z całej Polski, które w większości mieszkają w miastach wojewódzkich i mają wyższe wykształcenie. Największy odsetek ankietowanych to kobiety w wieku od 31 do 40 roku życia, zajmujące się branżami marketingu, biznesu, rozwoju osobistego czy rękodzieła, zatrudnione na etacie bądź pracujące na własny rachunek.
Więcej szczegółów podamy po 19 lipca.
Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]