Relacja z Międzynarodowej Rezydencji Artystycznej we Włoszech

Fundacja Ochrony Krajobrazu zaprosiła polskich artystów do wzięcia udziału w Międzynarodowej Rezydencji Artystycznej, która odbyła się w dniach 1 – 6 września 2023 roku w regione Marche.

.

.

Rezydencje odbyły się w ramach projektu ThisPLACED „Odkrywanie na nowo krajobrazów i tożsamości peryferyjnych regionów kulturowych w UE” realizowanego w ramach programu Kreatywna Europa 2021-2027. Celem projektu jest odkrywanie na nowo historii oraz tożsamości kulturowej wybranych regionów i miast Unii Europejskiej.

W projekcie wzięli udział artyści z czterech krajów Serbii, Hiszpanii, Polski i Włoch. Spośród uczestników pięciu pochodzi z Polski:

Nicole Szymkowska i Sara Debis ,tatuatorki z Krakowa

Michał Grzemski ceramik z Walencji (Hiszpania); Małgorzata Chomicz, artysta,grafik z okolic Perugii (Włochy) i Aneta Malinowska, fotograf ,artysta z Bolonii (Włochy).

.

Polscy artyści

Projekt ma na celu promowanie i waloryzację peryferyjnych i niedocenianych obszarów kulturowych typowych dla niektórych mało znanych miejsc Europy .

Relacja

Rezydencja artystyczna miała miejsce w niewielkiej miejscowości Polverigi w na malowniczych wzgórzach regionu Marche w Villa Napi.

.

.

Ugościła 16 artystów z czterech krajów. Program zawierał intensywne dni warsztatów prowadzonych przez Masako Matsushita podczas, których odbyły się zajęcia skupione przede wszystkim na poznawaniu zmysłów, przestrzeni i możliwości sensorycznych.

.

.

.

.

Celem tych zajęć było opracowanie nowej wizji różnorodności regionu Marche, jako sceny dla lokalnej kultury, angażującej pięć zmysłów, dzięki którym można doświadczyć niematerialnych wartości regionu, podzielonych na makro-tematy, takie jak muzyka, jedzenie i wino, przyroda, architektura i rzemiosło.

.

.

Jednym z ciekawych zajęć było stworzenie własnej artystycznej przestrzeni na terenie budynku willi skonstruowanej z zawartości własnej torebki i kieszeni.

.

.

.

.

Przedmioty, które nosimy na co dzień, z których możemy nie tylko poznać bliżej osoby ale i stwierdzić czy mamy ze sobą więcej wspólnego czy raczej różnimy sie od siebie. Takie tez pytania padły zaraz po ekspozycji prac.

0czywiście nie zabrakło kreatywności i fantazji.

Podczas zajęć artyści mogli nawzajem wymieniać się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, każdy uczestnik miał okazję przedstawić własną biografię i Portfolio.

Punktem kulminacyjnym była jednodniowa wycieczka po regionie Marche ze szczególnym uwzględnieniem najważniejszych miejsc o znaczeniu kulturalnym regionu.

.

.

1.Urbino – Zwiedzanie Muzeum, ,, Palazzo Ducale Galleria Nazionale delle Marche,,

2.Pesaro-Zwiedzanie Muzeum, ,, Museo Nazionale Rossini ,,i ,,Musei Civici,,

3.Ascoli Piceno – Zwiedzanie Muzeum Ceramiki , ,,Museo dell’arte Ceramica ,, i teatru ,,Teatro Ventidio Basso,,.

.

.

.

4. Wspólna kolacja (Typowe potrawy regionu Marche)

.

.

Artyści po powrocie do domu zabrali ze sobą doświadczenia, wrażenia i inspiracje.Na ich podstawie za pomocą własnego języka artystycznego każdy uczestnik zobowiązany jest stworzyć dzieło sztuki .

Prace zostaną następnie wystawione podczas objazdowego festiwalu „Displaced”, który zostanie zorganizowany wiosną na czterech terytoriach partnerskich.

Relację zakończymy słowami:

„Najbardziej ekscytującym aspektem misji Fundacji jest badanie wszystkich możliwych języków i mediów, w celu wzmocnienia dziedzictwa kulturowego naszego regionu”, prezes Fundacji Marche Cultura, Andrea Agostini.

.

.

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *