Ostatni we Włoszech artysta generała Andersa, profesor Ryszard Demel nie żyje

W dniu 12 września 2023 roku w swoim domu w Padwie zmarł profesor Ryszard Demel, tym roku skończyłby 102 lata.

.

Ostatne pożegnanie Profesora. Foto Ewa Piacentile

.

Profesor Ryszard Demel, artysta gen. Władysława Andersa, pisarz, malarz, witrażysta, urodził się 21 grudnia 1921 roku. Od ponad 50-ciu lat wybrał Włochy i Padwę jako swój dom. Pogrzeb z udziałem władz polskich i włoskich, ale przede wszystkim rodziny i przyjaciół odbył się 15 września 2023 roku o godzinie 15.30 w kościele San Domenico w Padwie.

Profesor Demel jest na liście wybitnych polskich uczonych na obczyźnie, a za służbę kulturze został uhonorowany złotym Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. W stanie wojennym organizował pomoc dla Polski, między innymi wysyłając do kraju paczki z lekarstwami, żywnością i odzieżą. Za działalność charytatywną w 1974 r. nadano mu odznaczenie Legion d’Oro. Za całokształt działalności i zasług, Profesor otrzymał 14 stycznia 2013 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Padwy, jako jedyny obcokrajowiec w historii tego odznaczenia.

15 grudnia 2019 w Padwie, Adrianna Siennicka – ówczesna Konsul Generalny RP w Mediolanie- wręczyła prof. Ryszardowi Demelowi Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, nadany mu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy o historii Polski i za popularyzowanie polskiej kultury.

W międzynarodowym środowisku artystów profesor Demel to przede wszystkim twórca witraża refrakcyjnego, który łączy technikę mozaiki bizantyjskiej z techniką witraży i sprawia, że światło przechodzące przez grube warstwy szkła wydostaje się „z drugiej strony wzbogacone, wzmocnione, bardzo intensywne, o znacznie piękniejszych barwach od tych, jakie dawało światło przechodzące gładko przez pojedynczą taflę.” To właśnie w krypcie katedry padewskiej można podziwiać jedno z najsłynniejszych dzieł Profesora Demela – cykl 5 witraży refrakcyjnych przedstawiających Matkę Boską oraz świętych związanych z Padwą. Technikę tę odkrył będąc od roku 1952 nauczycielem w trzech liceach w Hastings, gdzie urządził swoją pracownię witrażu i zdefiniował wyniki nowatorskich eksperymentów ze szkłem, efektami światła i refrakcji w kompozycjach mozaikowych, nazwanych „mozaikami refrakcyjnymi”. Zostały uznane i zarejestrowane przez angielskie Biuro Patentowe jako nowość, jako pomost między tradycyjną mozaiką (ze światłem odbitym) i witrażem (ze światłem przenikającym szkło). Po dziesięcioletnim pobycie w Hastings, Demel przeniósł się do rodzinnego miasta żony, Padwy.

Wszyscy, którzy mieli szczęście go poznać podkreślają jego ciepło i skromność. Profesor był ukochanym wykładowcą w szkołach i na uniwersytetach w Padwie oraz w Wenecji. Po pracy zajmował się sztuką – tworzył witraże refrakcyjne, grafiki, malował obrazy. W 1991 r. wziął udział w wielkim spotkaniu w Warszawie polskich artystów z całego świata oraz w wystawie „Jesteśmy” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.

Warto też wspomnieć, że w swojej długiej karierze pedagogicznej prof. Demel może poszczycić się faktem, iż wykładał język i literaturę polską na uniwersytecie w Wenecji.

O profesorze i jego osiągnięciach pisaliśmy już na naszych łamach między innymi:

Wystawa sztuki Ryszarda Demela w Padwie – Polacy we Włoszech – wiadomości online (polacywewloszech.com)

tekst i zdjęcia źródła własne oraz:

https://www.gov.pl/web/wlochy/oblicza-polonii-profesor-ryszard-demel

.

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *