Polska Mistrzem Europy 2023 w siatkówce mężczyzn

Reprezentacja Polski po czternastu latach zagrała w finale mistrzostw Europy który rozegrał się w hali Palazzo dello Sport w Rzymie.

Rywalem biało – czerwonych w meczu o złoto byli Włosi, był to zarówno rewanż za zeszłoroczną porażkę w finale mundialu, który odbył się w hali widowisko – sportowej „Spodek” w Katowicach.

Transmisja TUTAJ.

Grali przy pełnych trybunach od tygodni wszystkie bilety były wykupione, kibice polscy przyjechali z całej Polski na finał mundialu.

Polscy zawodnicy podczas meczu pokazali serce do walki, znakomitą grę zespołową i duże umiejętności, wygrywając z Włochami 3:0 ( 25-20, 25-21, 25-23).

Trener polskiej drużyny Nicola Grbič nie mógł powstrzymać łez wzruszenia.

Polscy po raz pierwszy w historii zdobyli dwa złote medale w jednym sezonie reprezentacyjnym, w lipcu wygrali także Ligę Narodów.

Złoty medal zdobyty przez naszych siatkarzy w sobotę to jedenasty krążek (drugi złoty) w historii występów w mistrzostwach Europy.

Natomiast w klasyfikacji medalowej wszechczasów oznacza to awans na czwartą pozycję.

Kapitan reprezentacji Bartosz Kurek odebrał puchar za zwycięstwo w  turnieju, niestety nie mógł zagrać przeciwko Słowenii i Włochom z powodu kontuzji biodra i w związku z tym decydujące mecze oglądał z ławki rezerwowych.

Nagrodę MVP dla najlepszego zawodnika która jest jedynym indywidualnym wyróżnieniem na koniec turnieju otrzymał Wilfredo León.

Na finale mundialu był obecny m.in. prezydent Włoch Sergio Mattarella, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski, były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek oraz Ambasador RP w Republice Włoskiej Anna Maria Anders która serdecznie gratulowała polskiej drużynie po wręczeniu medalòw.

Polacy zawodnicy będą mieć niewiele czasu na odpoczynek, zbliżają się kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Paryżu a swój turniej Mistrzowie Europy rozegrają w Chińskim mieście Xian.

30 września Polacy zagrają pierwszy mecz kwalifikacyjny, a ich rywalem będą Belgowie.

1/10 Polska – Bułgaria

3/10 Polska – Kanada

4/10 Polska – Meksyk

6/10 Polska – Argentyna

7/10 Polska – Holandia

8/10 Polska – Chiny

Trzymamy kciuki!

Tekst: Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *