Dane z satelity Copernicus wykazały, że temperatury na północnym Atlantyku zarejestrowane w 2023 r. są najwyższe w historii. Glony zagrożone wyginięciem

Na północnym Atlantyku naukowcy zaobserwowali niepokojąco wysokie temperatury powierzchni u południowo-zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii .

Zjawisko nie jest niczym nowym, ale w tym roku jest znacznie bardziej poważne niż kiedykolwiek. Na początku lata temperatury przekroczyły wieloletnie średnie o ponad pięć stopni.

Dr Dan Smale z Marine Bioligical Association wyjaśnia, że  „temperatura morza jest nadal o prawie 2 stopnie wyższa od średniej i tak jest przez prawie cały bieżący rok”.

.

Foto Pixabay

.

Oprócz temperatur zespół naukowców prowadzonych przez Dr. Smale od ponad dziesięciu lat obserwuje rośliny morskie i glony, ze szczególnym uwzględnieniem wodorostów. Temperatury osiągane na początku lata były tak wysokie, że ich przetrwanie było zagrożone i stanęło pod znakiem zapytania. 

Roślinność morska, złożona z roślin, glonów i mikroalg, podobnie jak na lądzie stanowi fundament ekosystemów . 

„Kilka stopni to niezbyt dużo, ale w środowisku morskim, które jest stosunkowo bardzo stabilne termicznie, może mieć ogromny wpływ. Tego właśnie staramy się dowiedzieć w ramach naszych badań” – wyjaśnia Cat Wilding z Morskie Stowarzyszenie Biolityczne.

Zespół naukowców przeprowadził eksperymenty dotyczące zdrowia wodorostów i roślin morskich, zarówno na morzu, jak i w laboratorium, aby sprawdzić, co może ulec zmianie, jeśli obecne tendencje zmian klimatycznych się utrzymają.

Na północnym Atlantyku natomiast temperatury mórz spowodowane globalnym ociepleniem są w tym roku alarmujące. Ocieplenie oceanów i fale upałów będą odczuwalne szczególnie w nadchodzących dziesięcioleciach i będą nasilać się w morzach i oceanach co będzie miało ogromne konsekwencje dla rybołówstwa, akwakultury i ochrony ekosystemów morskich” – mówi dr Dan Smale.

.

Foto Pixabay

.

Glony i rośliny morskie stanowią podstawę ekosystemów w Europie, podobnie jak koralowce w morzach tropikalnych. Algi mają znacznie szerszy zasięg, od mórz umiarkowanych po Arktykę. „Na Pacyfiku widzieliśmy już przykłady wymierania i powstawania stref niedotlenienia związanych ze zmianami klimatycznymi” – mówi Helen Findlay, profesor w Plymouth Marine Laboratory: „Nie jest absurdem sądzić, że moglibyśmy zaobserwować to samo zjawiska w morzach Wielkiej Brytanii i Europy”.   Szczególnie wysokie temperatury w tym roku, które nawiedziły naszą planetę, wstrząsają ekosystemami morskimi do fundamentów, a naukowcy starają się zrozumieć, co nas czeka teraz i jak oceany mogą wyglądać w przyszłości.

Tekst: Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *