Krzywa wieża Bolonii grozi zawaleniem?

Od kilku dni w Bolonii mieszkańcy obawiają się zawalenia jednej z dwóch głównych wież w samym centrum miasta.

.

.

Dwie wieże najbardziej znane w Bolonii są symbolem miasta. Jedna z nich mniejsza Garisenda jest jedną z najbardziej krzywych wież we Włoszech (artykuł TUTAJ).

Garisenda od wieków była już bardzo przechylona, ale dopiero od 2011 roku jest pod stałą obserwacją z zainstalowanym monitoringiem. W ostatnich dniach dane z monitoringu bardzo zaniepkoiły władze miasta i mieszkańców. Znaczne pogorszenie się stanu wieży uruchomiło alarm ostrzegawczy.

.

.

Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze konkretnej odpowiedzi. Jednak obawa, że wieża się przewróci jest ogromna. Dlatego wokół zamknięto ruch uliczny i zabezpieczono teren.

.

.

Hipotezy dotyczące przyczyn alarmu

1.Najbardziej prawdopodobna dotyczy zarejestrowania znacznej zmiany szybkości narastania nachylenia osi wieży.

2.Dotyczy pomiaru stanu napięcia łańcuchów okalających wieżę. Łańcuchy te są elementami konstrukcyjnymi interwencji konsolidacyjnych. Wzrost tych napięć wewnętrznych wskazywałby na wypchnięcie ścian na zewnątrz, spowodowane zmianą zachowania konstrukcji, co wymaga dodatkowych szczegółowych analiz w celu zrozumienia przyczyny.

3.Trzecią hipotezę można powiązać z odczytami akcelerometru. Są one bardzo przydatne, ponieważ pozwalają uzyskać ważne informacje na temat niektórych nieodłącznych cech konstrukcji. Będąc nieodłączną cechą konstrukcji, ich zmienność wskazuje na zmianę obserwowanego zachowania konstrukcji, co zwykle jest równoznaczne z uszkodzeniem.

.

.

W najbliższych dniach eksperci wydadzą oświadczenie o stanie wieży . W tej chwili nie ma zatem jeszcze wystarczających danych, aby móc stwierdzić, że rzeczywiście istnieje ryzyko zawalenia się Garisendy.

Korespondencja oraz fotografie Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *