Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy 21 lutego

Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione 17 listopada 1999 podczas 30 sesji Konferencji Generalnej UNESCO i obchodzone jest corocznie 21 lutego. 

Święto upamiętnienia wydarzenia w mieście Dhace ( obecna stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku podczas pokojowej demonstracji zginęło pięciu studentów uniwersyteckich, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statutu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim należącym wówczas do Pakistanu. Dopiero w 1956 roku rząd Pakistanu po wielu latach sporów, ogłosił język bengalski językiem urzędowym a 21 lutego obchodzone jest Święto Narodowe Bangladeszu.

Bądź z serca pozdrowiona,

Ojczysta święta mowo !

Niby łańcuchem złotym

Wiąże nas twoje słowo.

(…)

Tyś nasza twierdza, tarcza,

Opieka i obrona,

Ojczysta święta mowo,

Bądź z serca pozdrowiona !”

Leopold Staff  „Mowa ojczysta”

Dzień ten ma nam przypomnieć, że jako użytkownicy języka polskiego powinniśmy dbać o naszą polszczyznę, a w sposób szczególny troszcząc się o niego mieszkając poza granicami Polski, rozpowszechniając propagowanie kultury polskiej i polskiego języka, ich pielęgnacja przez wcielanie polskich wartości i tradycji w ramach spotkań umożliwiających nie tylko podtrzymywanie polskości za granicą ale również aktywne zapoznawanie się z kulturą, tradycją i finezją językową generacji urodzonej za granicami Polski. Wzajemnym wsparciem, dzieleniem się informacjami i społeczną pomoc w kultywowaniu polskości.  Inspirowanie, rozpowszechnianie i propagowanie szczególnie wśród dzieci i młodzieży polskiego języka, historii, tradycji i kultury, ćwicząc posługiwanie sie polskim fachowym słownictwem oraz  wzajemnego wspierania się i krzewienia polskiej tożsamości. Nasza miłość do ojczyzny przejawia się również w mowie polskiej, która powinna być wolna od zapożyczeń językowych, wulgaryzmów, musi być poprawna i bogata pod względem słownictwa. 

Głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur. Święto zwraca uwagę na wartość, jaką niesie za sobą zachowanie różnorodności językowej świata. Języki zanikają w dzisiejszych czasach w niepokojącym tempie i jak podaje UNESCO, aż czterdzieści procent światowej populacji nie ma dostępu do edukacji prowadzonej w języku którym mówi na co dzień. To ogromny odsetek, a jednak w ostatnich dziesięcioleciach i tak dokonał się w tym zakresie znaczący postęp. 

.

.

Tegoroczny temat przewodni obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego brzmi: „Edukacja wielojęzyczna jest filarem międzypokoleniowego uczenia się”. Ten dzień  przypomina również o różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego.

W ostatnich latach – między innymi dzięki takim inicjatywom jak działania UNESCO – rośnie zrozumienie wagi, jaką języki ojczyste mają dla posługujących się nimi ludzi, a także zachowania tradycji, jakie za sobą niosą co jest bardzo ważne. Badania naukowe dowodzą jednoznaczne, że nauka języka ojczystego jest niezbędna do osiągnięcia sukcesów szkolnych i nie tylko, podnosi ona poczucie własnej wartości, i już od najmłodszych lat ułatwia rozwój poznawczy i budzi ciekawość. Propagowanie wielojęzyczności w szkołach oznacza także zachowanie i promowanie różnorodności językowej.Warto przypomnieć, że dekada 2022-2032 została uznana przez ONZ Międzynarodową Dekadą Języków Rdzennych. Takie działanie ma zwrócić uwagę na zanikanie języków rdzennych na całym świecie, a także zachęcić do wzmożenia działań na rzecz ich zachowania, rewitalizacji i promocji. Przesłaniem tego święta jest ochrona języków ojczystych, podkreślanie wartości edukacji językowej i promowanie wielojęzyczności.

Tekst Anna Dorota Więckowska 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *