Zwiedzamy najstarsze na świecie Muzeum Egipskie w Turynie

Muzeum Egipskie w Turynie  to najstarsze muzeum na świecie poświęcone w całości kulturze egipskiej.W tym roku mija 200 lat od jego istnienia.  Ze względu na wartość i ilość znalezisk uważane jest za najważniejsze na świecie zaraz  po muzeum w  Kairze.

.

.

Zaraz po wejściu do gmachu trzeba pozostawić bagaże, duże torby i kurtki w przechowalni. Muzeum znajduje się na  3 piętrach. Na szybkie zwiedzanie trzeba poświęcić minimum 2 godziny. Jednak żeby zapoznać się ze  wszystkimi  kolekcjami niezbędne będą 4,5 godziny.  Na terenie całego muzeum zabronione jest wnoszenie i spożywanie  żywności oraz napojów.

.

.

Na pierwszym piętrze znajduje się kafejka, można zrobić sobie małą przerwę na kawę lub obiad. Oprócz kawy oferowane  są także  zimne dania i inne napoje. 

W muzeum można fotografować lecz bez użycia lampy. Odwiedza je mnóstwo ludzi: grupy z przewodnikiem, rodziny z małymi dziećmi. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż czasami trudno jest przecisnąć się i często trzeba poczekać na swoją kolej, by zobaczyć niektóre ciekawe kolekcje. 

.

.

Historia

Muzeum Egipskie zostało założone w 1824r. Mieści się w pałacu zwanym „Collegio dei Nobili” zaprojektowanym przez Michała Anioła Garove w 1679 r.Tu znajdowały się pierwsze antyki z kolekcji Drovetti, zakupione przez króla Carlo Felice. Budynek, dzięki interwencjom, został w drugiej połowie XIX wieku powiększony i przystosowany do nowego przeznaczenia. W 1832 roku Muzeum otwarto dla publiczności.

.

.

W muzeum znajduje się ponad 40 000 eksponatów obejmujących okres od paleolitu do epoki koptyjskiej. Na wystawie znajdują się dwadzieścia cztery widoczne mumie ludzkie i siedemnaście zwierząt. Kompletnych papirusów jest siedemset, a fragmentów siedemnaście tysięcy.

.

.

Do najważniejszych wystaw należą:

  • Grobowiec Kha i Merit.
  • Grobowiec Maia, zrekonstruowany w muzeum.
  • skalna świątynia Ellesija.
  • sarkofag, wyposażenie grobowe i plan grobowca królowej Nefertari.
  • Mensa Isiaca -tablica z brązu z czasów rzymskich, przedstawiająca postacie i hieroglify naśladujące te egipskie.(Ołtarz Izydy ).
  • Kanon Królewski, znany jako Papirus Turyński, jedno z najważniejszych źródeł dotyczących kolejności władców Egiptu.
  • Papirus kopalni złota.
  • papirus Iuefankh o długości 1847 cm.
  •  płótno pogrzebowe, malowana tkanina z Gebelein, odkryta w 1930 r. przez Giulio Farinę.
  • Płaskorzeźby Djoser .
  • posąg Sethi II ważący pięć ton.
  • posągi bogiń Izydy i Sekhmet oraz Ramzesa II, odkryte przez Vitaliano Donatiego w świątyni bogini Mut w Karnaku.

.

.

Ciekawostki

  • Pierwszym obiektem, który dał początek kolekcji znalezisk i i muzeum była Mensa Isiaca (ołtarz Izydy )  tablica z brązu, która przybyła do Turynu około 1626 roku, kiedy została zakupiona przez Karola Emanuela I Sabaudzkiego. Ołtarz wzbudził ogromne zainteresowanie uczonych do tego stopnia, że już w połowie XVIII w. zapragnęli wysłać ekspedycję do Egiptu w celu odkrycia historycznych podstaw tablicy. Dlatego w latach 1759–1762 botanik i profesor uniwersytecki Vitaliano Donati, który był także zapalonym egiptologiem, otrzymał polecenie udania się do Egiptu w celu przeprowadzenia wykopalisk; znalazł różne znaleziska, w tym trzy duże posągi: faraona Ramzesa II z różowego granitu, siedzącą boginię Sechmet i boginię Izydę . Cały materiał został przesłany do Muzeum Uniwersyteckiego w Turynie.
  • Na początku XIX wieku, w następstwie kampanii Napoleona w Egipcie, w całej Europie rozkwitła prawdziwa moda na kolekcjonowanie egipskich starożytności. Bernardino Drovetti, konsul generalny Francji podczas okupacji w Egipcie, zebrał w tym okresie ponad 7000 eksponatów, w tym posągi, sarkofagi, mumie, papirusy, amulety i różne klejnoty. W 1816 roku Drovetti zaoferował swoją kolekcję Francji, jednak po odmowie rządu Paryża zaproponował to samo królowi Carlo Felice, który za radą światłych doradców dworskich zakupił tę dużą kolekcję w 1824 roku za sumę 400 000 lirów  i łącząc inne znaleziska klasycznych starożytności z rodu Sabaudzkiego, w tym kolekcję Donati, dał początek pierwszemu na świecie Muzeum Egipskiemu. Kolekcja najpierw dotarła do Genui statkiem, a gdy tylko dotarła do Turynu, została umieszczona w pomieszczeniach Akademii Nauk.
  • W 2013 roku muzeum zostało uwzględnione przez brytyjską gazetę The Times w rankingu 50 najlepszych muzeów świata.
  • W 2017 r. w konkursie TripAdvisor Travellers’ Choice Awards przyznano Muzeum Egipskiemu pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych muzeów we Włoszech, dziewiąte w Europie i czternaste na świecie.
  • W 2022 roku muzeum  odwiedziło  898 500 osób, co potwierdziło, że jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów we Włoszech.

.

.

Muzeum można też zwiedzić wirtualnie na stronie  https://virtualtour.museoegizio.it/

.

.

Korespondencja oraz fotografie Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *