9 marca 2024 roku w monumentalnym historyczno-architektonicznym kompleksie przychodni na Trastevere w Rzymie polscy lekarze zrzeszeni w nowo powstałym związku lekarzy i psychologów polskich we Włoszech, we współpracy z Ambasadą Polską w Rzymie oraz władzami Regionu Lacjum i przedstawicielami wielu innych instytucji powiązanych pośrednio lub bezpośrednio ze służbą zdrowia oraz opieką nad osobami w trudnej sytuacji bytowej, zorganizowali pierwszą inicjatywę której adresatami byli obywatele polscy na stałe mieszkający we Włoszech a celem uświadomienie im jak ważne jest dbanie o zdrowie i regularne kontrole.
.
.
W unikatowej ze względu na swoją wartość historyczną placówce zdrowia, siedmiu lekarzy różnych specjalności przebadało około 60 pacjentów, którzy mogli w języku ojczystym opowiedzieć o swoich problemach zdrowotnych i nie tylko. Osobom zainteresowanym przekazywano listę polskich lekarzy i psychologów pracującym we Włoszech. Warto w tym miejscu podkreślić, ze znaczna część naszych rodaków mieszkając i pracując we Włoszech nie jest zapisana do państwowej służby zdrowia.
Powodów dla których tak się dzieje jest wiele, czasem wynika to z faktu że nasi rodacy decydują się podjąć pracę na czarno czyli bez dopełnienia formalności biurokratycznych i uregulowania swojego pobytu we Włoszech. Znanym też przypadkiem jest brak znajomości przepisów, języka i nieumiejętność egzekwowania swoich praw.
.
.
Bardzo wielu Polaków mieszkających we Włoszech zaniedbuje swoje zdrowie, ignorując konieczność regularnych badań i w razie potrzeby przyjmowania właściwej terapii, dzięki której można zahamować rozwój choroby. Znane są przypadki kiedy osoba stosunkowo młoda trafia na pogotowie zbyt późno, bo nawet jeśli udaje się uratować jej życie to uszczerbek na zdrowiu jest ogromny. Po opuszczeniu placówki zdrowia już nie jest tak jak zanim do niej trafiła. Wymaga pomocy osób trzecich i regularnego kontaktu z lekarzem a jeśli należy do tej grupy która przez x lat funkcjonowania we Włoszech bez uregulowanego pobytu, nie przysługują jej żadne świadczenia takie jak, renta, opieka lekarza pierwszego kontaktu itd. Takich sytuacji jest sporo dlatego też właśnie jako lekarze chcielibyśmy pomagać, uświadamiając naszych rodaków jak ważna jest prewencja i dbanie o zdrowie oraz kiedy to możliwe upraszczać dostęp do opieki zdrowotnej.
W związku z tym, że stowarzyszenie działa od zaledwie miesiąca zorganizowano również krótką cześć oficjalną w której udział wzięli m.in. przedstawiciele służb społecznych Rzymu, systemu służby zdrowia, uczelni, władz regionu Lacjum (przewodniczący Rady Regionu A.Aurigemma) oraz Stolicy Apostolskiej (jałmużnik papieski kard. K. Krajewski). Zaprezentowano na niej polskich specjalistów i ww. stowarzyszenie zaprezentowano perspektywy współpracy na polu medycznym z władzami oraz organizacjami pozarządowymi. Zwrócono również uwagę na trudną sytuację wielu Polaków we Włoszech.
Przedsięwzięcie spotkało się z pozytywnym odbiorem nie tylko społeczności polskiej ale i władz lokalnych. Skutkowało nawiązaniem kontaktów przez polskich specjalistów z partnerami lokalnymi, które mogą zaowocować innymi inicjatywami na rzecz Polaków – zarówno mieszkających na stałe w Rzymie jak i osób odwiedzających to miasto (np. podczas przyszłorocznego Wielkiego Jubileuszu podczas którego spodziewany jest napływ bardzo dużej liczby pielgrzymów z Polski).
.
.
Tekst i zdjęcia Ewa Obrok