Słowacja dla miłośników przyrody – odkryj bogactwo parków narodowych

.

Mimo tego, że Słowacja dla niektórych jest już “oklepanym” krajem, do którego dawno temu jeździliśmy korzystać z basenów, co było zasługą niskich dla nas cen i dla większości turystów stanowi ona teraz jedynie państwo, przez które przejeżdżają w drodze na urlop,to są w niej tereny pełne malowniczych, naturalnych krajobrazów. Dzisiaj też odkryjemy z Wami, gdzie się konkretnie udać, by móc podziwiać u naszych sąsiadów tereny, jakimi ten kraj obdarzyła matka natura, a ludzkość je uhonorowała mianem Parków Narodowych.

Pieniński Park Narodowy

.

.

Pieniński Park Narodowy jest najmniejszym Parkiem Narodowym na terenie Słowacji, a to dlatego, że większa jego część znajduje się po stronie polskiej. Największą atrakcją tego obszaru są spływy przełomem Dunajca na tratwie z Czerwonego Klasztoru do miejscowości Leśnicai z przystani tratw Majere-Kvašné lúky do Leśnicy. Dla turystów lubujących się w spacerach spieszymy z informacją, że w parku znajduje się malownicza ścieżka tzw. Droga Pienińska, której przejście zajmuje zazwyczaj 2,5 godziny.

Park Narodowy Połoniny

Park leżący na granicy Polski i Ukrainy. Zajmuje powierzchnię ok. 30 ha i jest miejsce, w którym stykają się granice wymienionych wcześniej trzech państw. Charakterystyczne dla tego obszaru są połoniny czyli łąki na grzbietach gór (np. w okolicach Pľaše, Ďurkovca, Riabej skały i Kamiennej łąki). Połoniny to obszary idealne do wyciszenia się – dziewicze i jeszcze nie zagospodarowane turystycznie. 

Park Krajobrazowy Wschodnie Karpaty

.

.

To Park graniczący z Polską, o wielkości 25 ha. Teren charakteryzują głównie lasy bukowe. Występują tu takie zwierzęta, jak m.in. ryś, niedźwiedź i wilk. W kilku miejscowościach na terenie Parku podziwiać można związane z historią tych miejsc drewniane cerkwie i kościoły.

Park Narodowy Słowacki Kras

Park położony jest wzdłuż granicy z Węgrami, jego powierzchnia to aż 34 611 ha. Teren jest bogaty w bardzo ciekawe formy krasowe (lejki, przepaście, iglice), które tworzą niesamowity krajobraz Słowackiego Krasu. Dla turystów lubiących aktywności, zachęcamy do przejścia 2-kilometrową doliną Zádielska tiesňava. Podczas spaceru zobaczyć można 105- metrową skałę. Na terenie Parku udostępnione do zwiedzania są także takie jaskinie, jak: Domica, Gombasecka, Jasovska i Ochtińska Jaskinia Aragonitowa.

Park Narodowy Murańska Planina

Park Narodowy Muránska planina obejmuje powierzchnię 20 318 ha i znajduje się w środkowej części Słowacji. Wschodnią część Parku stanowi Płaskowyż Murański, zbudowany z grubych nawet do kilkuset metrów warstw skał węglanowych, głównie wapieni i dolomitów. Większą część tego terenu pokrywają lasy – w większości iglaste. Na terenie Parku znajduje się ponad 300 km oznakowanych szlaków turystycznych. 

Park Narodowy Mała Fatra

.

.

Te tereny uznaje się za jedne z najcenniejszych na terenie Słowacji. W Parku Narodowym Mała Fatra lasy zajmują 70% powierzchni. Aktualnie przeważają w nim drzewa liściaste (60 %) nad iglastymi (40 %). Najwyższym punktem w Parku jest Wielki Krywań wysokość 1709 m n.p.m. Długość wszystkich wyznaczonych szlaków dla turystów to 400 km. Atrakcyjnym punktem startowym wycieczki jest miejscowość Terchová – według legendy miejsce urodzenia kultowego Janosika, słowackiego bohatera narodowego (o czym przypomina stojący tu jego pomnik). Atrakcjami są także wyjazdy kolejkami na szczyt – Chleb lub kolejką krzesełkową na Grúň. Pobliskie obszary Parku są bardzo dobrze zagospodarowane względem turystów. Istnieje w okolicy wiele noclegowni i baz wypadowych. 

Informacje praktyczne przed podróżą

Podróżując do Słowacji, warto zdecydować jaki środek transportu wybierzecie. My polecamy w tym przypadku wybór samochodu, ze względów komfortu – szybkość pokonanej trasy, postoje w dowolnych miejscach i nieograniczona ilość bagażu. Mimo, że samochód bardzo nam usprawni podróż, to należy pamiętać jednak o kilku aspektach. Pamiętajmy, że przepisy drogowe mogą się różnić poza granicami Polski. 

Poniżej umieścimy limity obowiązujące na drogach na Słowacji:

  • autostrady – 130 km/h (90 km/h z przyczepą)
  • drogi ekspresowe – 130 km/h (90 km/h z przyczepą)
  • teren zabudowany – 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym – 90 km/h

Dbając o bezpieczeństwo pamiętajmy o tym, żeby zadbać o stan techniczny naszego pojazdu przed wyjazdem oraz o wyposażenie samochodu w apteczkę, trójkąt i kamizelki odblaskowe. Istotną kwestią jest również zakup winiet. Najlepiej zrobić to w formie online już przy planowaniu podróży, przed wyjazdem, żeby nie tracić cennego czasu podczas naszego urlopu i nie zbaczać z zaplanowanej trasy w celu poszukiwania punktów sprzedaży winiet. Temat opłat drogowych szerzej opisany jest w tym artykule. Pamiętajcie, że za brak ważnej winiety narażamy się na karę finansową 150 euro, czyli ok 800 zł – 900 zł. Skontrolowani możecie zostać przez uprawnione do tego służby np. policję. 

Foto freepik.com




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *