Sycylia – Już wkrótce największa plenerowa  wystawa Igora Mitoraja „Mitoraj. Lo Sguardo, Humanitas, Physis” 

W przygotowaniu jest największa w historii plenerowa wystawa rzeźbiarska Igora Mitoraja. Aż trzydzieści prac będzie można podziwiać  w Neapolis w Syrakuzach, Ortygii i Etnie. Większość rzeźb  będzie  wyeksponowanych  w parku archeologicznym Neapolis w Syrakuzach. Niektóre z  dzieł  polskiego artysty zostaną wystawione po raz pierwszy.

Dzieła Mitoraja będą dostępne dla publiczności po uprzednim zakupie biletu wstępu do Parku Archeologicznego w Syrakuzach plus dodatku w wysokości 3 euro. Wystawa potrwa od 26 marca b.r.  do 31 października 2025 r.

26 marca br. obchodzić będziemy 80 rocznicę urodzin Igora Mitoraja (26.03.1944 – 06.10.2014), jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy.

.

.

W programie wystawy, będącej swoistą podróżą pomiędzy wiedzą a emocjami, znajdzie się także dzieło o kolosalnych rozmiarach, umieszczone nad brzegiem morza, obok Zamku Maniace w Ortigii, w Syrakuzach.

Druga monumentalna rzeźba „Tezeo screpolato” zostanie umieszczona po południowo-wschodniej stronie Etny, na wysokości 1700 metrów nad poziomem morza, z szerokim widokiem rozciągającym się od szczytu wulkanu po Morze Jońskie, w pobliżu wejścia na zbocze Altomontana (brama Filiciusa)  w rejonie Ragalna (Catania)

 „Mogę powiedzieć, że dla mnie piękno jest czymś, co sprawia, że marzysz, ale jest ono znacznie silniejsze niż sen. To ideał, miraż, zagadka . Sztuka płynnego łączenia przeszłości z teraźniejszością.,, cyt. Igor Mitoraj 

Wystawę, promowaną przez park archeologiczny Neapolis w Syrakuzach,  której kuratorem jest ,,Atelier Mitoraj,, można będzie zwiedzać w godzinach otwarcia parku, za dodatkową opłatą w wysokości 3 euro do biletu wstępu na teren obiektu.

Godziny otwarcia parku archeologicznego

Od poniedziałku do soboty – od 8.30 do 17.30 (kasy biletowe czynne są do godz. 16.00)

Święta – od 8.30 do 13.40 (kasy biletowe czynne są do godz. 12.30).

Korespondencja oraz fotografia Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *