Szkoła ANDERS: Wielka Sobota w polonijnym gronie

W Wielką Sobotę 30 marca 2024 r., w świątecznej atmosferze, w kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych odbyła się ceremonia błogosławieństwa świątecznych pokarmów. Uroczystość ta już od kilku lat stała się niezwykłym połączeniem tradycji i kultur, na które przybywają polskie rodziny i włoscy goście. Ta ceremonia, zorganizowana przez sąsiadujące filie Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders z Maceraty i Ankony i stworzyły wyjątkową okazję do wspólnego świętowania Wielkanocy dla Polonii mieszkającej w regionie Marche.

Wnętrze kościoła wypełniło się szeptami w języku polskim. Dyrektorka szkoły Anders Anna Traczewska wraz z proboszczem, księdzem Waldemarem Niedziółką, w obecności Konsula Honorowego RP w Ankonie, Cristiny Gorajski, serdecznie przywitali obecnych. Słowa wdzięczności i uznania zostały skierowane do rodzin, które zdecydowały się dać swoim dzieciom szansę nauki w dwujęzycznym i wielokulturowym środowisku, podkreślając wartość tej wyjątkowej edukacji.

.

.

.

.

.

.

.

.

Bez wątpienia głównymi bohaterami wydarzenia byli uczniowie szkoły, którzy z zaangażowaniem i pasją wprowadzili zgromadzonych w tajniki polskich tradycji wielkanocnych właśnie w języku polskim. Poprzez prezentacje i wierszyki, zapoznali obecnych z typową polską atmosferę świąt Zmartwychwstania Pańskiego, dzieląc się z obecną społecznością bogactwem polskich tradycji wielkanocnych. Nad trescią i organizacją czuwały nauczycielki: Ewa Madrak, Julia Veronica Radici i Aleksandra Szurlej. Udało się nawet wzruszyć niektóre mamy.

Moment błogosławieństwa w języku polskim, był gestem podkreślającym wagę różnorodności i inkluzji w obchodach świąt wielkanocnych. Długi stół był pięknie udekorowany kwiatami i po brzegi wypełniony koszykami zwanymi święconką. Również w tym roku ołtarz został udekorowany przez uczniów szkoły. Tym razem z inicjatywy dyrektor Katarzyny Stroińskiej była to kolorowanka w kształcie dużego jajka zwanego pisanką, wykonanego z małych papierowych jajek pokolorowanych przez uczniów obu placówek i ozdobiona baziami z bukszpanem.

.

.

.

.

.

.

.

.

Na zakończenie ceremonii zaproszono wszystkich do wspólnego spędzenia czasu w oratorium, gdzie uczestnicy mogli skosztować typowych dań wielkanocnych polskich i włoskich. Żurek został ogłoszony “królem stołu”. Pani konsul C. Gorajski nie mogła się oprzeć i nie zorganizować dzieciakom (ku ich radości) szukania czekoladowych jajek w zakamarkach parku.

Wydarzenie to było wyjątkową okazją do świętowania jedności w różnorodności oraz promowania wzajemnego zrozumienia kulturowego. Szkoła Anders i parafia Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych udowodnili raz jeszcze, że poprzez dzielenie się tradycjami i wzajemną akceptację można budować silniejszą i bogatą w tradycje społeczność.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska – Szkoła Języka i Kultury Polskiej Anders.

Foto Mauro Radici
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *