Fotobioreaktory zwane „Płynnymi drzewami” to nasza przyszłość?

„Płynne drzewa”, techniczne rzecz biorąc są fotobioreaktorem, czyli systemem zdolnym do wychwytywania dwutlenku węgla i przekształcania go w czysty tlen. Te duże zbiorniki wypełnione algami służą do wytwarzania tlenu i oczyszczania powietrza w dużych miastach jak również służą pomocą w rozwiązaniu problemu zanieczyszczenia powietrza i są od 10 do 50 razy bardziej skuteczniejsze niż tradycyjne drzewa. Z jednej strony ten projekt serbskich naukowców wzbudził niesamowity entuzjazm, uzyskując duże poparcie Wydziału Spraw Społecznych miasta Belgradu a z drugiej strony natomiast, niósł ze sobą wiele bezprecedensowy kontrowersji. W związku z tym twórcy miejskiego fotobioreaktora wyjaśnili, że to urządzenie nie ma na celu zastąpić prawdziwych drzew, ale jedynie stanowić uzupełnienie i wsparcie, szczególnie dla tych obszarów miejskich które charakteryzują się wysokim stopniem zanieczyszczenia powietrza. Ciekawostką jest również, że w konstrukcji „płynnych drzew” wbudowane są ładowarki do telefonów oraz panel słoneczny który świeci nocą.

„LIQUID 3” zwany również „Płynnym drzewem”, to rodzaj dużego akwarium zawierającego 600 litrów wody w którym znajdują się jednokomórkowe glony słodkowe który są aktywowane w procesie fotosyntezy promując w ten sposób proces konwersji CO2 w tlen. Inaczej mówiąc, sposób działania zbiornika jest bardzo zbliżony do naturalnych funkcji drzew z dodatkową zaletą, że można umieścić go, szczególnie tam gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na nowe drzewa i rośliny lub gdzie one w szczególny sposób cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza tak bardzo, że aż trudno im wytwarzać duże ilości tlenu.

 Z pomocą energii słonecznej, pompa zbiornika transportuje wszelkie zanieczyszczenie powietrza do pojemnika i w tym momencie do akcji wkraczają algi wykorzystując fotosyntezę. Zbiornik ten zrealizowano pod koniec 2021 r. a został  opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Belgradzie w Serbii.  W Belgradzie w kilku miejscach zainstalowane pojemnik z wodą wypełnione algami tzw.” płynne drzewa”. Jak podają twórcy projektu, mikroalgi zastosowane w zbiorniku są odporne na niskie temperatury i można je również stosować jako kompost na na terenach zielonych, do produkcji biopaliw i biomasy a również do oczyszczania ścieków. Natomiast jeśli chodzi o konserwację i manutenzione urządzenia, nie są wymagane żadne szczególnie środki ostrożności, wystarczy tylko usunąć, biomasę powstałą w wyniku podziału glonów, którą można wykorzystać jako nawóz i wlać do zbiornika czystą wodę. Tą operację należy powtarzać mniej więcej co półtora miesiąca. To  rewolucyjne urządzenie stanowi skuteczne rozwiązanie na obszarach miejskich, gdzie nie ma możliwości sadzenia prawdziwych drzew, pomagając w ten sposób uczynić przestrzenie miejskie bardziej czystymi, nie oznacza to jednak, że nie należy podejmować działań chroniących środowisko i poprawić jakości powietrza a tym samym starać się uniknąć późniejszych skutków które mogą wpłynąć na zdrowie obywateli. Chociaż jednak rozwiązanie takie jak „LIQUID 3”, dają nam nadzieję na bardziej zrównoważoną przyszłość to musimy pamiętać, że działania grupowe i indywidualne są kluczem do skutecznego uporania się z globalnym kryzysem klimatycznym a przyjęcie odpowiedzialnych polityk środowiskowych wraz z odpowiednimi inwestycjami nie tylko w tego rodzaju innowacyjne technologiczne, może pomóc załagodzić skutki zmian klimatycznych i pomóc stworzyć zdrowsze oraz zamożniejsze środowisko.

Dbajmy o środowisko dla dobra przyszłych pokoleń!

Anna Dorota Więckowska 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *