Noc Muzeów 18 maja w Rzymie

W sobotę 18 maja powraca do Rzymu Noc Muzeów, to coroczne wydarzenie promowane przez Roma Capitale, Kapitoliński Kurator Dziedzictwa Kulturowego i organizowane przez Zètema Progetto Cultura które poświęcone jest spotkaniu sztuki z rozrywką. To nadzwyczajne otwarcie muzeów oraz innych przestrzeni wystawienniczych i kulturalnych planowane jest w całym mieście od godz. 20.00 w sobotę do godz. 2.00 w niedzielę a cena biletu wynosi 1 euro lub jest za darmo. Wyjątkową bohaterką tej edycji Nocy Muzeów będzie  

Alessandra Amoroso, która o godzinie 20.15 wystąpi w  Parku Archeologicznym Celio, proponując w wersji akustycznej część swoich sukcesów, które zaznaczyły jej drogę podczas jej 15-letnim okresie niezwykłej kariery. Na scenie towarzyszyć jej będą Maestro Francesco Maria Mancarella na fortepianie i Maestro Davide Aru na gitarze.Kolejnym wydarzeniem specjalnym tej edycji będzie Framing Reality, którego kuratorem jest ORBITA|Spellbound 

National Dance Production Center. Instalacje performatywne światowej sławy choreografa Jacopo Godaniego z muzyką Ulricha Muellera wykonywaną na żywo przez Sergeya Sadovoya rozświetlą starożytną rzymską architekturę Targu.

Muzea promują nie tylko wizyty, ale także wydarzenia i inicjatywy, koncerty, wieczorne odczyty i przedstawienia teatralne: przyjrzyjmy się niektórym z nich i dowiedzmy się, które muzea otwierają swoje wejścia dla zwiedzających i mieszkańców. 

Wśród zaangażowanych muzeów obywatelskich :  Muzea Kapitolińskie, Centrale Montemartini, Targi Trajana – Muzeum Forum Cesarskiego, Muzeum Ara Pacis, Muzeum Rzymu, Muzeum Napoleońskie, Muzeum Rzymu na Trastevere, Muzeum Pietro Canonica w Villa Borghese, Villa Museums Torlonia (Casina delle Civette, Casino Nobile, Serra Moresca), Muzeum Carlo Bilottiego – Oranżeria Villa Borghese, Muzeum Rzeźby Antycznej Giovanniego Barracco, Miejskie Muzeum Zoologii, Muzeum Republiki Rzymskiej i Pamięci Garibaldiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Casal de’ Pazzi, Planetarium w Rzymie, Park Archeologiczny Celio.

Zwiedzający będą mogli przekroczyć progi stanowisk archeologicznych, galerii i podziwiać bezcenne arcydzieła Wiecznego Miasta. Program jest bogaty i bardzo zróżnicowany i z pewnością pomoże zaspokoić gusta zróżnicowanej publiczności. Życzymy dobrej zabawy!

Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *