KAPITUŁA WYBRAŁA NAGRODZONYCH W IV EDYCJI KONKURSU OSOBOWOŚĆ POLONIJNA ROKU IM. EDYTY FELSZTYŃSKIEJ

Konkurs Osobowość Polonijna roku im. Edyty Felsztyńskiej jest już wydarzeniem, na które czeka Polonia na całym świecie. Pierwsza edycja odbyła się całkowicie online, druga zakończyła się wspaniałą Galą w Domu Polskim w Rzymie a Trzecia Galą w Liverpoolu.

.

.

Edycja 2024 roku właśnie trwa. Organizatorzy konkursu – Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne, którego reprezentantkami są Bożena Krasoń oraz Urszula Golda wybór nagrodzonych pozostawili w rękach Kapituły, która 16 maja w tajnym głosowaniu podjęła decyzję o przyznaniu 4 statuetek i 10 wyróżnień. Prawidłowo zgłoszono 36 kandydatów z 13 państw. Są to Polacy z całego świata, działający na rzecz Polonii i Polski. Celem Konkursu – jak napisano w regulaminie – jest uhonorowanie wyróżniających się Polaków działających na rzecz Polonii i Polski oraz osób tworzących i wspierających działania na rzecz Polonii, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozpowszechniania dobrego imienia Polonii i Polaków w świecie. Kapituła konkursu, bazując się na otrzymanym w zgłoszeniu opisie przyznała 4 zwycięzcom tytuł „Osobowość Polonijna” im. Edyty Felsztyńskiej wraz z pamiątkową statuetką oraz 10 wyróżnień. Nazwiska nagrodzonych poznamy na uroczystej GALI we wrześniu w Hanowerze

Skład Kapituły Konkursu powołanej przez Organizatorów:

Ewa Trzcińska – przewodnicząca Kapituły – dziennikarka, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI,

Magdalena Pinkwart – dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza,

Urszula Stefańska Andreini – przewodnicząca Związku Polaków we Włoszech,

Aleksandra Seghi – współredaktor portalu Polacy we Włoszech,

Dr Adrianna Tomczak – doktor nauk społecznych, Zastępczyni Kierownik Biura Polonii w Berlinie, wiceprzewodnicząca Landowego Stowarzyszenia Organizacji Polonijnych w NRW.

Wojciech Ziemniak – wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Emigracji w Senacie RP.

Jacek Harasimowicz – radca prawny Kancelaria Prawa Polonii,

Halina Bieda – członek Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji, członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności za Granicą, członek Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała poseł Joanna Fabisiak.

.

.

-Jako organizatorki konkursu pragniemy serdecznie podziękować naszej cudownej kapitule za pracę jaką wykonała, a nie była ona łatwa. Dziękujemy również wszystkim, którzy każdego roku przyczyniają się do tego, że ten konkurs istnieje, w szczególności sponsorom. Poruszony temat na zebraniu kapituły dotyczący specjalnego miejsca poświęconego młodym zainspirował nas i podjęłyśmy decyzję.  Od przyszłej edycji konkurs otwiera się dla młodych działaczy polonijnych, których pragniemy zachęcić i zmobilizować do współpracy oraz nagrodzić ich za to co już robią dla kraju.

Nabór młodych kandydatów w wieku 18 lat – 25 lat to będzie szansa, którą chcemy dać młodym i zaangażowanym działaczom. Tym samym 5 edycja konkursu Osobowość Polonijna Roku im Edyty Felsztyńskiej w 2025 roku będzie jeszcze ciekawsza – powiedziała Bożena Krasoń, organizatorka konkursu.

.

.

Bardzo trudno wybierać najlepszych z najlepszych. Wielokrotnie czytamy opisy kandydatów, doświadczając dumy z bycia Polakami. W tym konkursie wszyscy jesteśmy wygranymi. Już samo zgłoszenie przez lokalną społeczność jest dla danej osoby wyróżnieniem. Dla nas Kapituły możliwość poznania takich osób, przyjrzenia się temu co robią jest też ogromnym przywilejem, ale i odpowiedzialnością, z której zdajemy sobie sprawę – w imieniu Kapituły powiedziała Ewa Trzcińska, jej tegoroczna przewodnicząca.

.

.

Tegoroczny wybór, mimo czterech lat doświadczenia w Kapitule, wcale nie był łatwiejszy, bo jak co roku mieliśmy przed sobą kwiat Polonii z całego świata, i chciałoby się docenić wszystkie spośród tylu osobowości i inicjatyw. To, co cieszy mnie najbardziej, to fakt, że w czwartej już edycji konkursu nie jest tak, że “najlepszych” wyeksploatowaliśmy już w poprzednich odsłonach. Co roku odkrywamy kolejne fantastyczne osoby, które oddają siebie dla innych. Każdy z nas, kto żyje na emigracji, dobrze zna to przykre powiedzenie “Jak Polak na emigracji ci nie pomógł, to już ci pomógł”. Cieszę się, że ten konkurs, już kolejny rok, walczy z tym stereotypem Polaków na emigracji, i pokazuje, jak wielu jest wśród nas ludzi, którzy są aktywni, operatywni, wrażliwi, którym zwyczajnie chce się więcej – mówi Magdalena Pinkwart, członkini Kapituły, dziennikarka, pisarka, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza.

.

.

Udział w Konkursie jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny. Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie zwycięzcom Konkursu statuetek, a wyróżnionym – dyplomów, odbywa się podczas uroczystej gali. W tym roku odbędzie się ona we wrześniu w Hanowerze. Nas portal jako partner medialny przeprowadzi z Gali obszerny reportaż.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *