Calcinaia: Uroczystości związane ze Świętą Ubaldesca

25 maja 2024 roku w Calcinaia odbyły się uroczystości związane ze Świętą Ubaldesca. W tym roku minęło 100 lat od przeniesienia zwłok z Pizy do Calcinaia skąd święta pochodziła.

.

.

Ubaldesca Taccini urodziła się w 1136 roku, a zmarła w Pizie w 1205 roku. Należała do Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego (nazywanego również Zakonem Malty). Opiekowała się osobami chorymi i w potrzebie. Najbardziej znanym przypisywanym jej cudem jest przemiana wody ze studni w wino z kościoła San Sepolcro w Pizie (źródło Wikipedia).

Jej święto w kościele katolickim obchodzi się 28 maja.

.

.

W sobotni wieczór majowy mieszkańcy Calcinaia zebrali się przed kościołem, a następnie udali się na brzeg rzeki Arno. Obecni byli biskupi oraz Zakonnicy Maltańscy.

Odsłuchano historii świętej.

.

.

Obserwowano uroczyste przepłynięcie łódki z postacią przedstawiającą Ubaldesca.

.

.

.

.

Następnie wszyscy wyruszyli w stronę ronda, gdzie rozpoczęła się długa procesja. Każdy trzymał w ręku zapaloną świecę. Wokół domostw również paliły się światełka lub znicze.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Procesja doszła do głównego kościoła w mieście (San Giovanni Battista). Wprowadzono świętą, za nią weszli wierni. Odbyła się uroczystośc podczas której oprócz mów wręczono również Zakonnikom Maltańskim obrazy z podobizną świętej.

.

.

.

Na koniec ceremonii kościelnej odśpiewano pieśń ułożoną na cześc Ubaldesca.

.

.

.

Po wyjściu z kościoła wszyscy ponownie udali się nad Arno, gdzie odbył się długi pokaz stucznych ogni.

.

.

.

Korespondencja z Toskanii, fotografie i video Aleksadra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *