Wybory do parlamentu europejskiego – jak głosowali Polacy we Włoszech?

Wybory do parlamentu europejskiego odbyły się jednocześnie we wszystkich krajach należących do Unii. W Polsce wyznaczono 9 maja (niedzielę) jako dzień, w którym wyborcy pójdą wrzucić swój głos do urny.

.

Foto Pixabay

.

Najlepszy wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskała Koalicja Obywatelska -37,06 procent, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36,16 procent głosów, Konfederacja 12,08 procent, Trzecia Droga 6,9 procent, Lewica 6,3 procent.

.

Ile głosów mają poszczególne państwa

.

Do samego końca czekano na rezultaty z okręgu 1 obejmującego województwo pomorskie ( są na to 24 godziny od zamknięcia lokalu wyborczego). Wygrała w tym okręgu Koalicja Obywatelska uzyskując rekordowo na tle całego kraju 51 proc. poparcia, PIS miał 28 proc, a Konfederacja z 9,4.

Polacy wybierali 53 europosłów. To o jednego deputowanego więcej niż w ubiegłej kadencji. Najwięcej europosłów mają Niemcy – 96, następnie Francja – 81 i Włochy – 76.

.

Staranne oznaczone dojście do miejsca wyborów, również na polskim cmentarzu, który znajdował się w pobliżu pojawiło się oznakowanie tuż po 6.00 rano

.

W Polsce do udziału w głosowaniu uprawnionych było 28 mln 952 tys. 443 wyborców. Wybory odbywały się w 31 830 obwodach głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 – odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania ( w tym 9 w Italii), zaś na statkach – 7.

.

Punktualnie o 7.00 w niedzielę 9 czerwca brama otworzyła się dla polskich wyborców w Bolonii

.

Z pełnych danych PKW wynika, że w okręgu czwartym, obejmującym Warszawę, powiaty ościenne oraz statki i zagranicę ( tu głosy Polaków, którzy wybrali jedną z dziewięciu OKW we Włoszech) również zwyciężyła KO, na którą oddało głos 44,46 proc. Na drugim miejscu jest PiS z 24,82 proc. głosów, a po nim Konfederacja – 11,96 proc.

 Szacunkowa frekwencja w wyborach do Europarlamentu dla 27 krajów wyniosła 51 proc. Była nieco wyższa niż w poprzednich wyborach – poinformował w Brukseli rzecznik Parlamentu Europejskiego Jaume Duch Guillot.

W Polsce w tym roku frekwencja była niższa niż w poprzednich eurowyborach i wyniosła ogółem 40,2 procent ( najmniej od dziesięciu lat spośród wszystkich wyborów ogólnopolskich, w 2014 roku, również w wyborach europejskich do urn poszło 23,83 proc. Polaków).

Wstępne dane dotyczące frekwencji są obecnie dostępne w prawie wszystkich, poza Irlandią, państwach UE. Najwięcej osób głosowało w Belgii- ponad 88 proc., Luksemburgu – 83,29 proc. W Niemczech do urn poszło ponad 65 proc. uprawnionych, na Węgrzech 58 proc. a Francji 52proc. We Włoszech i Hiszpani do urn poszedł co drugi uprawniony. Mniej niż w Polsce osób do urn poszło w Estonii – 38 proc., Portugalii – 37 proc czy w Czechach – 37proc., Słowacji – 35 proc. , Słowenii – 34 proc. Na Łotwie , w Bułgarii do urn poszedł co trzeci uprawniony, a na Litwie tylko 28 procent.

Wyniki głosowania Polaków na komitety w głosowaniu we Włoszech w 9 komisjach wyborczych

KomitetLiczba głosówProcent głosów

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA1 47144,58%

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ71721,73%

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA58017,58%

KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ3089,33%

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI – POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE2046,18%

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY-NORMALNA POLSKA W NORMALNEJ EUROPIE120,36%

KOMITET WYBORCZY POLEXIT80,24%

Razem3 300100,00%

.

Komisja gotowa do otwarcia wyborów 6.58 w niedzielę to 2 minuty na wspólne zdjęcie, które zrobił Łukasz Hawrylik

.

Komisja gotowa do otwarcia wyborów 6.58 w niedzielę to 2 minuty na wspólne zdjęcie, tu z Łukaszem Hawrylikiem nieobecnym na poprzednim zdjęciu

.

W tych wyborach Konsulat Generalny RP w Mediolanie po raz kolejny wyznaczył Bolonię jako miejsce, gdzie Polacy w Italii mogli głosować. Wybrano na siedzibę Obwodowej Komisji Wyborczej nr 282 lokal na terenie Museo Memoriale della Libertà (Muzeum Pamięci Wolności) z wyjątkowo dogodnym parkingiem, ale oddalony od centrum miasta.

.

Jedną z pierwszych głosujących była dyrektor szkoły polskiej w Bolonii

.

Jolanta Miliszewska -Werno wydaje kartę Piotrowi Werno, swojemu mężowi

.

Głosuje Monika Consorti – Pelczar

.

Tego dnia Polacy mogli nie tylko głosować, ale przy okazji zwiedzić to bardzo ciekawe muzeum (specjalnie dostępne tego dnia) a także … zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przed samochodem, którym jeździł generał Anders.

.

Samochód generała Andersa stanowił niezwykłą atrakcję. Tu polscy głosujący z dyrektorem obiektu

.

Och ten auta z epoki czar… nawet po północy

.

Dzięki uprzejmości dyrekcji, szczególnie Arturo Ansaloni, który cały dzień był obecny i starał się zainteresować muzeum, głosujący mogli połączyć lekcję historii z głosowaniem. Tego dnia wsparciem organizacyjnym dla Komisji był Fausto Branchi, m.in. oprowadzający po terenie muzeum a także Mariusz Wąś, kierownik opieki nad polskimi cmentarzami wojennymi we Włoszech, na którego wsparcie komisja mogła liczyć przez cały czas przygotowywania do wyborów jak i w dniu wyborów.

.

Od lewej Fausto Branchi, Renata Jędrzejczyk, Monika Consorti Pelczar, Ewa Trzcińska i Arturo Ansaloni

.

Bolońska komisja w dniu wyborów zebrała się o 5.30, tak aby do godziny siódmej wszystko było gotowe. Prace przygotowawcze wykonano dzień wcześniej, ale to właśnie w niedzielny poranek trzeba podstemplować karty wyborcze: tego zadania podjęli się Karolina Quarta i Zakaria Zammarchi.

.

Niedzielny poranek – od 5.30 stemplowanie kart wyborczych

.

Punkt 7.00 wydawanie I karty w komisji w Bolonii

.

Plombowania urny w obecności całej komisji dokonały Renata Jędrzejczyk i Monika Consorti Pelczar. Za to z plombami po 21.00 rozprawiła się Bernardeta Grochowska- Zammarchi.

.

Plombowanie urny, od lewej Renata Jędrzejczyk i Monika Consorti Pelczar

.

Po g.21.00, czas na rozplombowanie urny – Bernardeta Grochowska-Zammarchi w asyście

.

We wszystkich lokalach wyborczych na terenie Italii wybory zaczęły się punktualnie o 7.00 rano, a zakończyły o 21.00. W Bolonii pierwsza głosująca pojawiła się równo o siódmej, po odebraniu karty do głosowania od Karoliny Quarta, członka Komisji jako pierwsza wrzuciła swój głos do urny. Tym razem 402 osoby, które przybyły na wybory do Bolonii nie stały w kolejce. Jednym z głosujących był Piotr Werno, który swoją kartę do głosowania odebrał z rąk, Jolanty Miliszewskiej -Werno, swojej żony… W wolnych chwilach głosowała też komisja bolońska, na zdjęciach Monika Consorti Pelczar, zastępca przewodniczącego Komisji i Jolanta Miliszewska-Werno, członek Komisji. Jedną z pierwszych głosujących była Iwona Stachera, dyrektor Szkoły Polskiej im. 2. Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii, która spieszyła się na zakończenie roku szkolnego w swojej szkole.

Punktualnie o 21.00 zamknięto lokal wyborczy w Bolonii, a po zdjęciu plomb Łukasz Hawryk, Mikołaj Czerwiński i Konrad Filipowicz otworzyli urnę i przechylając pozwolili pozostałym członkom komisji na wybranie głosów, co uwieczniła na zdjęciu Martyna Bukowiecka, członek Komisji.

.

Po godz. 21.00 Bernardeta Grochowska -Zammarchi rozplombowuje urnę, co uwiecznia Martyna Bukowiecka

.

Podnoszenie urny, w akcji od prawej Łukasz Hawrylik, Mikołaj Czerwiński, Konrad Filipowicz

.

Praca na 4 ręce i ileś par oczu

.

W Mediolanie głosowało około 800 osób, w tym Harleyowcy z Poznania

.

Harleyowcy z Poznania z Anną Golec-Mastroianni, Konsul Generalną RP w Mediolanie oraz Sara Jaworską, przewodniczącą komisji

.

Jak zauważyła Sara Jaworska, przewodnicząca Obwodowej Komisji w Mediolanie, dużą część wyborców stanowili młodzi ludzie. Podobne spostrzeżenia miała przewodnicząca bolońskiej komisji Ewa Trzcińska.

.

Mediolańska komisja tuż przed 7.00 w niedzielę

.

Wybory do parlamentu europejskiego w Bolonii przebiegły bardzo sprawnie i spokojnie. W imieniu Komisji dziękuję wszystkim, dzięki którym mogliśmy wykonać swoją pracę właśnie w ten sposób. Szczególne podziękowania dla naszego opiekuna na tym terenie, Mariusza Wąś, kierownika opieki nad polskimi cmentarzami wojennymi we Włoszech, który dołożył wszelkich starań abyśmy mogli komfortowo pracować. Jako przewodnicząca OBW nr 292 chciałabym też podziękować Konsul Generalnej RP w Mediolanie, Annie Golec- Mastroiani za stały kontakt w tym dniu i zdalne wsparcie.

Dziękuję też całej Komisji – pracować z Wami tego dnia to była czysta przyjemność! To dzięki Wam jako pierwsi w obwodzie mediolańskim przekazaliśmy protokół z wyborów! – powiedziała Ewa Trzcińska, przewodnicząca OKW nr 292 w Bolonii i dodała:

Jedno chciałabym jeszcze dodać: wybory są tajne i bezpośrednie. Szanowni mężowie, uwierzcie, że wasze żony potrafią oddać samodzielnie głos i nie dziwcie się, że tego pilnujemy i przestrzegamy! Niestety, byli tacy mężowie co tego nie rozumieli…

.

Mediolańska Obwodowa Komisja Wyborcza razem z Anną Golec-Mastroianni, Konsul Generalną RP w Mediolanie

.

W Mediolanie przed rozpoczęciem wyborów urnę plombuje Sara Jaworska, przewodnicząca Komisji

.

Wszystkie wyniki:

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Tylko zagranica:

https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/wynik/pow/149900

w tym Włochy

https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/wynik/gm/380

Tekst: Ewa Trzcińska

Zdjęcia: członkowie OKW nr 292
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *