Wybory do Parlametu Eropejskiego 2024, ostateczne wyniki we Włoszech w 5 okręgach wyborczych

We Włoszech wybory europejskie wygrali zgodnie z sondażami Fratelli d’Italia ( Bracia Włosi ), partia która stanowi trzon prawicowej koalicji rządzącej Włochami której liderem jest Giorgia Meloni, wiodącą na wszystkich obszarach na które podzielony jest Półwysep włoski, z wyjątkiem południowych Włoch, gdzie na czele w wyborach stała Partia Demokratyczna. 

.

.

 Oto wszystkie szczegóły z każdego z pięciu okręgów wyborczych:

W północno-zachodnich Włoszech zwyciężyła partia Fratelli d’Italia z 30,9% głosów, za nią plasowała się Pd z 23,05% i Liga z 11,9%. Forza Italia – Noi Moderati z 9,38%, natomiast Alleanza Verdi e Sinistra z 7,11% która wyprzedziła populistyczne ugrupowanie M5s, założone przez komika Beppe Grillo a obecnie kierowane przez byłego premiera Włoch – Giuseppe Conte – które zatrzymało się na 6,73% głosów. Akcja (utrzymała się na poziomie 3,78%) i Stanów Zjednoczonych Europy (3,77%) nie osiągają 4% – czyli tzw.progu. Poniżej 4% głosów znalazły się także Pace Terra e Dignità (Pokój Ziemia i Godność); Libertá (Wolność), Alterativa Popolare (Alternatywa Ludowa) i Zgromadzenie Valdotain.

.

.

Ponadto w północno-wschodnich Włoszech pierwszą partią jest FdI, z 31,91% głosów preferencji przyznanych dla premier Giorgii Meloni. Na drugim miejscu znajduje się Partia Demokratyczna z 25,77%. Na trzecim miejscu znajduje się Lega z 10,18%, zaś Forza Italia – Noi Moderati z 7,02%. Sojusz Zielonych i Lewicy dostał 6,74% głosów, a M5s – 5,71%. Wszystkie pozostałe siły są poniżej 4%, czyli poniżej progu bariery. Najbliżej znalazła się Akcja z wynikiem 3,79%.

Nawet w środkowych Włoszech FdI jest partią wiodącą z 31,3% preferencji wyborców, podąża za nią Partia Demokratyczna z 26,5%. Na trzecim miejscu znajduje się M5s z 9,3%. Głęboko w tyle pozostali – Forza Italia – Noi Moderati (7,3%) i Lega (7%). Sojusz Zielonych/Lewicy osiągnął 6,9%, podczas gdy wszystkie pozostałe siły znajdują się poniżej progu – 4%. 

.

.

Natomiast w okręgu wyborczym południowych Włoch, włoscy obywatele głosowali z małą przewagą na Partię Demokratyczną, to właśnie na południu kraju PD jest partią najczęściej wybieraną, otrzymując 24,6% preferencji wyborców, natomiast FdI zebrało 23,5% głosów podczas gdy M5s znalazło się na trzecim miejscu z 16,6%. Dalej w tyle pozostaje Forza Italia – Noi Moderati z 10,6%. Liga ma 6,8%, a Sojusz Zielonych/Lewicy 5,6%. Stany Zjednoczone Europy przekraczają tutaj próg i wynoszą 4,8%. Wszystkie pozostałe partie znajdują się poniżej progu.

.

.

W okręgu wyborczym na włoskich wyspach – Sardynii i Sycylii – Fratelli d’Italia ponownie są partią dominującą na Sardynii z 21,26% głosów. Na drugim miejscu znajduje się Forza Italia – Noi Moderati, która otrzymała 20,33%. 

Natomiast na Sycylii – Forza Italia – Noi Moderati jest pierwszą partią z 23,73% głosów co stanowi odsetek ponad dwukrotnie większy niż uzyskany przez tę partię na poziomie krajowym. Na drugim miejscu Fratelli d’Italia 21,30%, Partia Demokratyczna uplasowała się na trzecim miejscu z 16,73%. Na kolejnych miejscach znalazły się się – M5s (16,24%), Lega (6,99%) i Alleanza Verdi e Sinistra (6,14%). W tym okręgu lista Libertà (Wolność ) przekracza próg i sięga 5,96%. Wszystkie pozostałe partie są poniżej progu 4%.

Wyniki wyborów partii Fratelli d’Italia w wyborach do Parlamentu Europejskiego umocniły tę formację zarówno w polityce wewnętrznej jak i zagranicznej.

.

Siedziba wyborcza w Rzymie

.

Tekst, foto i video Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *