15 czerwca mija 97. rocznica urodzin Andrzeja Wróblewskiego – jednego z najważniejszych polskich malarzy II połowy XX wieku

Do 24  listopada 2024 roku w Wenecji w historycznych wnętrzach Procuratie Vecchie na Placu św. Marka-  można obejrzeć wystawę Andrzej Wróblewski (1927-1957) In the First Person. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia.

Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser i przyjaciel artysty, uważał Wróblewskiego za najwybitniejszego artystę ich pokolenia, geniusza, któremu oddawał wielokrotnie hołd we własnych filmach.  Wróblewski, uparcie wędrujący na granicy życia i sztuki, zdecydowanie wymyka się prostym definicjom i kategoriom. Jego dzieło historycznie skończone, pozostaje wciąż aktualne, a wielu młodych artystów i artystek kolejnych pokoleń stało się jego spadkobiercami. Nie widzą w nim wyłącznie klasyka, lecz rzeczywistego i symbolicznego patrona, pełnego buntu, odwagi i emocji dwudziestokilkuletniego rówieśnika. Wróblewski stał się wyzwaniem, dając przykład nie tylko jako artysta, ale jako człowiek. Reprezentował nowoczesne malarstwo spod znaku „realizmu istotnego”, którego nowa formuła mogła z powodzeniem udźwignąć abstrakcyjne i niejednoznaczne treści, a forma nie lekceważyła dokonań awangardy. Z upodobaniem pracował w rygorze figuracji, nadając postaci i każdemu przedmiotowi siłę i istotne znaczenie. Pozostawił odważny, rewolucyjny i śmiały dorobek, w tym monumentalne dla polskiej sztuki współczesnej serie „Rozstrzelań”, „Szoferów” „Kolejek”, „Ukrzesłowionych”, „Nagrobków”. Razem zbudowały one pomnikowy obraz pochłoniętego postkatastroficznymi i dystopijnymi wizjami artysty. Apologety błękitnych umarłych, do których niebawem sam miał dołączyć, pełnego wątpliwości, poszukiwań, klęsk i odrodzeń.

.

.

Organizatorem wystawy, uznanej już za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku, jest Fundacja Rodziny Staraków, która od ponad 10 lat aktywnie działa na rzecz mecenatu polskiej kultury. Honorowy patronat nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Zaledwie kilka dni po otwarciu prestiżowy magazyn poświęcony sztuce współczesnej The Art Newspaper uznał wystawę za obowiązkową do obejrzenia podczas tegorocznego Biennale.

Wystawa nie byłaby możliwa bez unikatowego wyboru dzieł, na który składają się głównie prace olejne i gwasze z prywatnej kolekcji Anny i Jerzego Staraków. To najliczniejsza obecnie kolekcja dzieł artysty w Polsce. Budowany świadomie i przy osobistym zaangażowaniu zbiór zachwyca przenikliwością i wizjonerstwem młodego malarza. Wystawę uzupełnią dzieła z innych prywatnych kolekcji oraz kolekcji Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. Łącznie ponad 70 obiektów, w tym 48 należących do Starak Collection.

.

.

W TVP Polonia 10 lipca o 18.20 będzie reportaż nt. wystawy zrealizowany dla TVP Kultura.

Więcej na temat wystawy  www.starakfoundation.org

Foto:  Fundacja Andrzeja Wróblewskiego
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *