Wybory do Parlamentu Europejskiego we Włoszech. Triumfuje Georgia Meloni i radykalnie prawicowi Fratelli d’Italia

Ugrupowanie premier Giorgio Melonii – Fratelli d’Italia (Bracia Włosi) wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego we Włoszech – Ta radykalnie prawicowa formacja uzyskała 28.8 % głosów. Wynik powyżej oczekiwań osiągnęła opozycyjna lewicowa PD ( Partia Demokratyczna) – 24 %, natomiast koalicjanci Forza Italia i Liga otrzymali po niemal 10 % głosów. Natomiast kontestacyjny Ruch 5 Gwiazd którego liderem jest były premier Giuseppe Conte uzyskał tylko 9,99%.

„To noc piękniejsza od tej sprzed dwóch lat” powiedziała Giorgia Meloni po tym jak jej radykalnie prawicowa partia Braci Włoskich uzyskała prawie 29% proc. głosów w wyborach do PE i tym zdeklasowała proeuropejskie ugrupowania w tym kraju. Należy zaznaczyć, że jest to lepszy wynik od tego, który Giorgia Meloni uzyskała w 2022 roku w wyborach krajowych (26 % głosów ) i dzięki któremu objęła władzę we Włoszech. Wyniki te faktycznie dają 

Fratelli d’Italia trzecie miejsce jako największej partii w Parlamencie Europejskim, za CDU, Niemiecką Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną i  Zgromadzeniem Narodowym – Marine Le Pen, podczas gdy Partia Demokratyczna przygotowuje się do zostania pierwszą partią w Parlamencie Europejskim grupy socjalistycznej, przewyższającej odpowiednika Pedro Sancheza.

 Premier Włoch Giorgia Meloni, liderka partii „Bracia Włosi”, udzielając wywiadu włoskim mediom skomentowała zwycięstwo jej ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, podkreślając potrzebę zastanowienia się nad przyszłą rolą Unii Europejskiej, wskazując również na bardzo niską frekwencję w wyborach we Włoszech – 49,49 % ( podczas wyborów do PE w 2019 r. frekwencja wynosiła 54,50 %),  która dotyczy nie tylko Włoch, gdzie spadła o 5 pkt. w porównaniu z poprzednimi wyborami, ale niemal dotyczy wszystkich krajów członkowskich. Według danych Parlamentu Europejskiego szacunkowa frekwencja w całej UE wyniosła 51 procent. Giorgia Meloni oświadczyła co więcej, że niska frekwencja otwiera „dyskusję na temat roli Unii”.

„Kwestia niskiej frekwencji dotyczy nie tylko Włoch, ale całego kontynentu. To znak, że Unia jest postrzegana jako oddalona i że prowadziła politykę, której nie podzielali obywatele. Widać to także po tym, że siły alternatywne dla lewicy rosną w całej Europie” – powiedziała szefowa rządu włoskiego.

 Zdaniem G. Melonii jest to sygnał, że Unia Europejska jest przez wyborców postrzegana jako instytucja oddalająca się od obywateli i prowadząca politykę sprzeczną z ich wolą,  wzywając Unię europejską do prowadzenia polityki bardziej pragmatycznej, mniej zideologizowanej i wolnej od szaleństwa, którym, jej zdaniem jest Europejski Zielony Ład. 

Fratelli d’Italia ( Bracia Włosi) wspierają Ukrainę ale również są otwarci na wszelką współpracę w europarlamencie z prorosyjskimi partiami Viktora Obrana i Marine Le Pen.

„Potrzebna jest Unia bardziej zdolna do słuchania obywateli i mniej ingerująca w życie osób” – uważa premier Włoch.

Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *