Temperatura powierzchni w Rzymie przekracza 50° C

Wolontariusze Greenpeace monitorowali temperaturę w Rzymie za pomocą kamery na podczerwień, badając temperatury znacznie przekraczające te rejestrowane przez obserwatorów pogody ujawniając na powierzchniach wartości szczytowe przekraczające 50°C.

.

Foto Pixabay

.

W ostatnich dniach w różnych rejonach Włoch upały osiągnęły ekstremalny poziom. Oprócz antycyklonu afrykańskiego Minosa, temperatura powierzchni w Rzymie przekracza 50 stopni Celsjusza i nie jest to normalnym zjawiskiem. W tej kwestii w czwartek 20 czerwca operatorzy Greenpeace Italia przeprowadzili monitoring niektórych ulic i zabytków Rzymu. Wykorzystując specjalną kamerę termowizyjną na podczerwień, która pozwala na wykrywanie temperatury powierzchni w czasie rzeczywistym, co więcej wykonano zdjęcia i sfilmowano niektóre z najbardziej charakterystycznych zabytków Wiecznego Miasta które wyraźnie pokazują, jaka jest sytuacja. Pomiary nie pozostawiają właściwie żadnych wątpliwości: termometr w kilku obszarach miasta zarejestrował ponad 50 stopni Celsjusza.

.

Foto Pixabay

.

Wykonane zdjęcia oraz wideo wyraźnie pokazują, jak Wieczne Miasto stało się koncentracją ciepła. Beton, cegły, kamienie, każda powierzchnia odbija i zatrzymuje słońce, zwiększając lokalne ogrzewanie i przyczyniając się do anomalnych zjawisk.  Wielkie upały które w ostatnich dniach nawiedziły Półwysep Apenińskim są niewątpliwym znakiem zachodzących zmian i kryzysu klimatycznego a rezultatem tego jest alarmujący dokument dotyczący wzrostu temperatur. Na niektórych obszarach Rzymu, tworzą się tzw. „wyspy ciepła” – jak np. na Placu Świętego Piotra, Koloseum aż do stacji Termini – gdzie temperatury przekroczyły 50 stopni Celsjusza, co oznacza, że są znacznie wyższe niż średnie temperatury odnotowane przez obserwatorów pogody.

Jak wynika z analiz Climate Shift Index opracowanych przez ekspertów Climate Central, te ekstremalne temperatury zostały osiągnięte przez bezpośredni wpływ działalności człowieka, a przy tym nadmiernej eksploatacji paliw kopalnych. Z powodu kryzysu klimatycznego w Rzymie temperatura wzrosła o 7,3°C w porównaniu z poziomem, który miałby miejsce w przypadku braku zmian klimatycznych. Zjawisko to nie dotyczy tylko stolicy Włoch, temperatura wzrosła odpowiednio o 7,3°C, 5,7°C i 4,7°C. w takich miastach jak Palermo, Perugia i Trento.

.

Prugia, foto Pixabay

.

 Tysiące obywateli włoskich i turystów przebywających w tym czasie w Rzymie (a także w innych obszarach Włoch) narażone jest na ekstremalne warunki klimatyczne, które są bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia, o czym przypomina nam Greenpeace. W stan pogotowia postawiono służby medyczne i ochronę cywilną.

Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *