Inwazja wodniczki (Hermodice carunculata) na morzu południowych Włoch

Do niedawna wermokan (Pies- Robak ) występował w bardzo dużych ilościach tylko w kanale Sueskim, niemniej po gwałtownym ocieplenie się wód w Morzu Śródziemnym, jego liczebność znacznie wzrosła, do tego stopnia, że postanowiono ogłosić kampanię informacyjną dla ludności i turystów o nowym niebezpieczeństwie w morzu. Jest on kłującym robakiem morskim, typowym dla ciepłych mórz i południowej części Morza Śródziemnego, który rozprzestrzenia się w niepokojący sposób również w niektórych częściach Morza Adriatyckiego i Morza Tyrreńskiego, atakując Sycylię, Apulię i Kalabrię, gdzie w przeszłości występował bardzo rzadko, a przy tym wywierając nieodwracalne skutki na faunę morską, lokalne rybołówstwo na małą skalę i turystykę przybrzeżną. Jak wyjaśnia Ogs, ( Hermodice carunculata ) – nazwa naukowa, to wieloszczet, mięsożerny Robak morski o nienasyconym apetycie który mierzy średnio od 20 do 30 centymetrów. Zwykle żyje na skalistych dnach morskich, ale można go spotkać choć rzadziej, na piaszczystych dnach morskich, jest zwany także „robakiem ognistym” lub „robakiem morskim” i ma zdolności do samoregeneracji, jeśli przetnie się go na dwie części.

 Trzeba zaznaczyć, że nie jest to obcy gatunek nawiedzający morza włoskie (jak np: krab błękitny), ale to nie sprawia, że będzie mniej niepokojący. W rzeczywistości wodniczka ( Hermodice carunculata ) pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale jej obecna ekspansja w wodach Morza Adriatyckiego i Morza Tyrreńskiego stanowi poważne zagrożenie dla wielu gatunków morskich i ma wpływ na lokalną gospodarkę rybacką, a także generuje możliwe skutki dla zdrowia publicznego i turystyki przybrzeżnej.

.

Foto Pixabay

.

Dla człowieka nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, chociaż bezpośredni kontakt z robakiem może powodować bolesną reakcję skórną: kłujące włosie jest w rzeczywistości pokryte toksynami, które po wniknięciu w skórę ludzką powodują intensywne pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk. W niektórych przypadkach reakcja może obejmować powstawanie pęcherzy i rzadko objawy ogólnoustrojowe, takie jak nudności i zawroty głowy .

  Powszechny alarm ostatnich dni wynika ze znacznego wzrostu liczby osobników, często łapanych w sieci rybackie w setkach, oraz z rozszerzenia zasięgu jego występowania na obszarach wzdłuż Morza Tyrreńskiego i Adriatyku, gdzie w przeszłości występował raczej rzadko. Ponieważ jest to gatunek ciepłolubny, czyli miłośnik mórz z ciepłymi wodami, jego rozprzestrzenianie się jest wyraźną oznaką ocieplenia się Morza Śródziemnego w wyniku zmian klimatycznych. Robak psi ( Hermodice carunculata ) to wieloszczet, czyli robak morski , o cylindrycznym ciele podzielonym na segmenty pierścieniowe. Żyje na skalistym dnie morskim i porusza się nocą, aby żerować lub żerować na szczątkach martwych zwierząt morskich.Jest to gatunek rodzimy dla południowej i wschodniej części Morza Śródziemnego, znany również na Morzu Jońskim i Egejskim od czasów starożytnej Grecji, ale występuje także w ciepłych morzach w innych częściach świata.

.

Foto Pixabay

.

Dziś rozszerza się nienormalnie nawet na bardziej północne szerokości geograficzne właśnie dlatego, że znalazł sprzyjające warunki środowiskowe; pełny i normalny rozwój tego organizmu obserwuje się w wodzie o temperaturze około 27 °C.

  Pies Robak  jest generalistą i dlatego zjada wszystko po trochu bez większych problemów; żywi się polipami koralowymi, niszcząc całe formacje koralowe, nie gardzi ogórkami morskimi (Holoturia tubulosa ), poluje na cefalę, doradę, lucjan i inne ryby, wykorzystując nawet ryby już złowione w sieci, wyrządzając w ten sposób szkody miejscowym Wędkarstwo. Jego ekspansja może mieć szkodliwy wpływ na kilka innych gatunków morskich zamieszkujących skaliste dno.

Przypadkowe spotkanie z Psem-Robakiem nie jest przyjemne nawet dla człowieka, uruchomiona została również specjalna aplikacja o nazwie NoticesAPP stworzona przez Narodowy Instytut Oceanografii i Geofizyki Doświadczalnej do której można zgłosić obserwację tych zwierząt.

Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *